ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) 2009 tarihli bir yasa gereğince, içinde Huawei’nin de bulunduğu Çinli 5 firmayı ulusal güvenliği tehdit edenler listesine aldı.

Şarkul Avsat’ın haberine göre ABD Federal İletişim Komisyonu; Huawei Technologies Co, ZTE Corp, Hytera Communications Corp, Hangzhou Hikvision Digital Technology Co ve Zhejiang Dahua Technology Co şirketlerini ulusal güvenliği tehdit edenler listesine aldı.

2019 yasasına göre FCC’nin, ABD’nin ulusal güvenliğini tehdit eden riskleri belirlemesi gerekiyor.

Kanada’da yetiştirilen askeri pilot sayısı yarıya düştü Kanada’da yetiştirilen askeri pilot sayısı yarıya düştü

FCC Başkan Vekili Jessica Rosenworcel konuyla ilgili, “Bu liste, ülke genelinde yeni nesil ağlar kurulurken, şirketlerin geçmişte yapılan hataları tekrarlamamalarını ya da ABD ulusal güvenliğine veya Amerikalıların güvenliğine tehdit offluşturacak ekipman ve hizmetleri kullanmamalarını sağlayacak anlamlı bir kılavuz sunuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Çin merkezli Hikvision şirketi ise 12 Mart günü yaptığı açıklamada FCC’nin kararına karşı çıktığını ve bu asılsız tanımlamanın en iyi şekilde nasıl ele alınacağına dair tüm seçenekleri değerlendirdiğini söyledi. Fakat Hikvision’un söz konusu listede olmadığı aşikar.

ABD 2019 yılında Huawei dışında Hikvision’unda içinde olduğu bazı Çinli şirketleri ekonomik kara listeye almıştı. 

Donald Trump döneminde Ağustos 2020'de kendisine bağlı kuruluşların Çinli 5 şirketten mal veya hizmet almasını yasaklayan bir karar yayınlanmıştı. FCC de 2020 yılının aralık ayında, iletişim ağları konusunda Huawei ve ZTE'yi ulusal güvenliği tehdit olarak görmüştü. Dolayısıyla ABD’li firmaların bu şirketlerden ekipman satın almak için 8,3 milyar dolarlık hükümet fonundan yararlanması yasaklanmıştı.

Geçen şubat ayında Huawei, ABD 5. Temyiz Mahkemesi'ne bir dilekçe sunarak bu duruma itirazda bulunmuştu.

ABD merkezli Verge haber sitesinin verdiği bilgiye göre, Huawei’nin mahkeme başvurusunda FCC'nin yetkisini aştığını belirtmiş ve Trump yönetiminin bu yasağının sonlandırılmasını istemişti.