Afganistan'dan tahliyeler ABD'nin gündeminde kalmaya devam ediyor.

Ortadoğu Haber'in Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya dayandırdığı haberine göre ABD Başkanı Biden, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BEA) Afganistan'ın başkenti Kabil'den devam eden tahliyelere destek verdiği için Veliaht Prense teşekkür etti.

Görüşmede iki lider bölgesel ve küresel sorunlarla mücadelede birlikte çalışılması konusunda mutabık kaldı.

Biden, İspanya Başbakanı Pedro Sánchez ile de Afganistan'daki son gelişmeleri ele aldığı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Biden görüşmede, İspanya'nın Kabil'den tahliye edilen Afganlara geçici ev sahipliği yapması ve Afgan kadın ve kız çocuklarına destek olma konusunda gösterdiği liderlik nedeniyle Sánchez'e şükranları iletti.

Ermenistan, Rus silahlarına alternatif arıyor Ermenistan, Rus silahlarına alternatif arıyor

Eşref Gani ve ailesi Birleşik Arap Emirlikleri'nde

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanlığı, yanında devlet bankasından 168 milyon dolar alarak ülkeyi terk eden Afganistan Eski Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve ailesinin "insani gerekçelerle" ülkeye kabul edildiğini duyurdu.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Taliban'ın Kabil'e ulaşmasının ardından hava yoluyla ülkesini terk etmişti.

Birleşik Arap Emirlikler Dışişleri Bakanlığı'ndan yeni yapılan açıklamada, Gani ve ailesinin "insani gerekçelerle" ülkeye kabul edildiği bildirildi.

2014 yılından beri Afganistan'ın cumhurbaşkanı olan Gani, daha önce yaptığı açıklamada, Taliban'a karşı cumhurbaşkanı olarak vatanını savunmaya devam edeceğini duyurmuştu.

Gani'nin ayrıldığını sosyal medya hesabından paylaştığı bir video ile doğrulayan Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah ise "Afganistan'ı zor zamanda terk etti. Allah ondan hesap soracak." ifadelerini kullanmıştı.