ABD, İngiltere ve Avustralya'nın savunma anlaşmaÇin'i Asya Pasifik'te tedirgin etmeye başladı.

BBC'nin haberine göre; İngiltere, ABD ve Avustralya nükleer denizaltılarda kullanılan teknolojinin paylaşılmasını da içeren bir savunma anlaşması imzaladı. Anlaşma ile Avustralya'nın en sürede nükleer denizaltı kapasitesini elde etmesi hedeflenirken Avustralya, toplamda 8 nükleer denizaltı hedeflediklerini açıkladı.

Anlaşmanın tarafı üç ülke, savunma anlaşması ile teknolojinin dışında endüstri merkezleri ve tedarik zincirlerini de paylaşıma açıyor.

Anlaşma; ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avustralya Başbakanı Scott Morrison tarafından ortak açıklama ile dünyaya duyuruldu.

Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı

Taraflar, anlaşmanın önemine değinirken, Hint-Pasifik bölgesindeki çıkarlarını Çin'in artan askerî varlığına yönelik korumak istediklerini vurguladı. Açıklamada Çin'den açıkça bahsedilmese de Pekin'in ilk değerlendirmesi Washington Büyükelçiliği üzerinden geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan da söz konusu devletlerin bölgesel barışı zedelediğine dair açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "ABD, İngiltere ve Avusturalya bölgesel barış ve istikrara zarar veriyor. Avusturalya’nın nükleer denizaltı teknolojisine sahip olması uluslararası nükleerden arınma çabalarını zedeliyor. Bölgesel birlik ve mekanizmalar üçüncü ülkeleri hedef almamalı." ifadeleri kullanıldı.