ABD, Orta Doğu'daki askeri ve ekonomik üstünlüğünü kaybetmek istemiyor.

Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komitesi üyesi Muhammed el-Baldawi, Irak'ın Rus S-400 hava savunma sistemlerini satın almasına ABD'nin şiddetle karşı olduğunu söyledi.

Arapça yayın yapan Al-Maamolah Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada Muhammed el-Baldawi, asıl sebebin Orta Doğu'da bulunan herhangi bir ülkeye S-400 hava savunma sistemlerinin satılmasının ABD tarafından istenmemesi olduğu, satıldığı takdirde ABD'nin Orta Doğu'daki hava sahası hegamonyasını kaybedeceğini ve İsrail'i hedef alan ülkelere müdahele etme özgürlüğünün kısıtlanacağını ifade etti.

Ayrıca Baldawi, ABD'nin mali endişelerinin de olduğunu dile getirdi. ABD'nin silah satış kazancının büyük çoğunluğunu Orta Doğu'daki ülkelerden elde ettiğini söyleyen Muhammed el-Baldawi, Irak ya da başka bir Orta Doğu ülkesinin Rus yapımı hava savunma sistemlerini satın alması durumunda ABD'nin ekonomik yaptırımlara başvuracağının da altını çizdi.

Rusya ve Belarus’tan Ukrayna’ya karşı ortak tatbikat Rusya ve Belarus’tan Ukrayna’ya karşı ortak tatbikat

Rusya'nın Irak'a S-400 teklif ettiği iddiası

Ria Novosti'nin haberine göre, Ocak ayında İran generali Kasım Süleymani ve üst düzey Irak hükümet yetkililerinin ABD tarafından düzenlenen saldırıda öldürmelerinin ardından Kremlin'in, Irak'a ülke egemenliği ve hava sahasının korunması sağlamak için S-400 hava savunma sistemlerini teklif ettiği iddia edildi.