İran'ın son zamanlarda Rusya'ya yaptığı silah sevkiyatı, bazı Batılı müttefikleri tedirgin etmeye başladı.

Edinilen bilgilere göre ismini vermek istemeyen Batılı bir diplomat; ABD, İngiltere ve Fransa'nın bugün düzenlenecek olan BM Güvenlik Konseyi toplantısında İran'ın son zamanlarda Rusya'ya yaptığı silah sevkiyatını görüşeceklerini iddia etti.

Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor

ABD, İngiltere ve Fransa; Ukrayna'nın Rusya karşısında savunma gücünü koruması için savaşın başından bu yana milyarlarca dolarlık silah desteğinde bulundu. Batılı ülkeler savaşın kendilerine sıçramaması için Ukrayna'ya silah desteğini sürdürürken Rusya'nın da İran ile olan ilişkisi silah sevkiyatı üzerinden yeni bir boyut kazanmış oldu.

Kiev dün sabah güne patlamalarla uyanmış, patlamaların Rusya’nın İHA saldırılarından kaynaklandığı bildirilmişti. Edinilen bilgilere göre Kiev’e yapılan saldırılarda Kamikaze insansız hava araçlarının kullanıldı. Sosyal medyada büyük yankı uyandıran saldırıların İran’a ait kamikaze İHA’larla yapıldığı ileri sürüldü.

Kiev'e yapılan kamikaze saldırılarından sonra ABD, Fransa ve İngiltere; söz konusu 'drone'ların BM Güvenlik Konseyi'nin 2231 sayılı kararının ihlali anlamına geldiğini ifade ederek duruma tepki göstermişti.

İran'ın nükleer anlaşmasıyla ilişkili bu karar, bu ülkenin belirli askeri teknolojileri transfer etmesini yasaklıyor.