Bloomberg'in ortaya çıkardığı belgeye göre Pentagon, İsrail'in taleplerine cevapsız kalmıyor!

Savunma Bakanlığı belgesinde yer alan verilere göre her seferinde daha fazla lazer güdümlü füze, 155 mm top mermisi, gece görüş cihazları, sığınak delici mühimmat ve yeni kara araçları gibi taleplere Pentagon cevapsız kalmıyor. Belgede yer alan mühimmat isteklerinin Pentagon’da dolaşımda olan Ekim ayı sonlarına tarihlenmiş ve “İsrail üst düzey lider talepleri” başlığını taşıdığı belirtiliyor.

Belgeye göre ABD’nin İsrail'e sağladığı silah tedarik hattı, Demir Kubbe (Iron Dome) füzeleri ve Boeing Co. akıllı bombaları gibi kamuya açık bilinen yardımların ötesine geçiyor. Ayrıca bu yardımların Biden yönetiminin Gazze Şeridi'nde sivil kayıpların önlenmesi konusunda İsrail'i giderek daha fazla uyardığı bir dönemde devam etmesi gözlerden kaçmaması gereken önemli bir husus.

Bloomberg News’e göre Ekim ayı sonları itibarıyla, İsrail tarafından talep edilen 36 bin adet 30 mm top mermisinin tamamı, en az 3500 gece görüş cihazının yanı sıra talep edilen 1800 adet M141 sığınak delici mühimmat da teslim edilmiş durumda. Bu iddialara karşılık Pentagon sözcüsü belirli konular hakkında konuşmayı reddederken Savunma Bakanlığı’ndan "İsrail'in kendisini savunma imkanlarına sahip olması için iç stoklardan ABD endüstrisi kanallarına kadar bir dizi yolu kullanıyoruz" şeklinde bir açıklama geldi.

pentagon-1

Top mermisi ve talep edilen diğer mühimmatın sağlanması, ABD'nin İsrail'e, Hamas'ın yönetimindeki Gazze Şeridi'ndeki sağlık otoritelerine göre 10 binden fazla kişiyi öldüren bir bombalama kampanyasına devam etmesine olanak tanıdığı gerekçesiyle sivil toplum kuruluşlarından eleştirilerini almaya devam ediyor. 30'dan fazla yardım kuruluşunun Savunma Bakanı Lloyd Austin'e özellikle 155 mm top mermilerini göndermemesi konusunda ısrar ettiği mektupların gönderildiği biliniyor.

Austine gelen yazılarda özellikle Gazze’nin dünyanın en yoğun nüfuslu yerlerinden biri olmasına ve 155 mm top mermilerinin sivil-asker seçilmesini engelleyeceğini ve bu yüzden yüksek bir hata yarıçapına sahip olduğu vurgulanıyor. Mermiler genellikle hedeflenen yerden 25 metre (82 fit) uzağa düşmesi nedeniyle kritik ve yoğun sivil nüfuslu bölgeler kullanımı açısından soru işaretleri barındırıyor.

İngiltere, askeri teçhizat bütçesinde 17 milyar sterlin açık verdi İngiltere, askeri teçhizat bütçesinde 17 milyar sterlin açık verdi

abd-silahli-

Bloomberg’de yer alan habere göre, İsrail’in ABD'den taleplerini adetine kadar görmek mümkün gözüküyor.

Aktarılan bilgilerde, ''İsrail 57.000’den fazla 155mm Yüksek Patlayıcı top mermisi ve 20.000 M4A1 tüfeği, 5.000 kadar PVS-14 gece görüş cihazı, ABD Merkez Komutanlığı’nın tedarik ettiği 3.000 M141 el tipi sığınak delici mühimmat, 400 adet 120mm havan topu ve Hummer’ın yerini alan yeni Müşterek Hafif Taktik Araç’tan 75 adet talep etti.'' ifadeleri yer alıyor.