Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı

Japonya Tomahawk alarak kara saldırı yeteneklerini güçlendirmek istiyor!

Savunma Güvenlik İş Birliği Ajansı (DSCA) tarafından yayınlanan bildiride Yabancı Askeri Satış (FMS) programı kapsamında Japonya’ya 200 adede kadar Tomahawk Block IV (RGM-109E), 200 adede kadar Tomahawk Block V RGM-109E füzesi, 14 adet Taktik Tomahawk Silah Kontrol Sistemi, füzeler ve Taktik Tomahawk Silah Kontrol Sistemi için destek ekipmanları, yedek parça, yazılım, iletişim ekipmanları, mühendislik ve teknik destek ile personel eğitimini de içeren bir silah satışına ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından izin verildiği ve satışın onaylanması için Kongre’ye iletildiği belirtildi. Satışın tahmini toplam maliyetinin 2,35 milyar dolar olması bekleniyor.

Tomahawk-2

Bildiride “Önerilen bu satış, Hint-Pasifik bölgesinde siyasi istikrar ve ekonomik ilerlemenin gücü olan büyük bir müttefikin güvenliğini artırarak ABD'nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir. Satış, büyüyen tehditleri etkisiz hale getirebilecek önemli mesafe aralığına sahip, uzun menzilli, geleneksel karadan karaya füze sağlayarak Japonya'nın mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı koyma yeteneğini artıracak. Japonya bu maddeleri silahlı kuvvetlerine katmakta zorluk çekmeyecektir. Bu teçhizatın ve desteğin önerilen satışı bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Tomahawk-3

Japonya daha önce artan Çin tehdidine karşı kara saldırı yeteneklerini güçlendirmeye yönelik olarak 2026 ve 2027 yıllarında teslim edilmek üzere 400 Tomahawk füzesi satın almak için 1,4 milyar dolar kaynak ayırmış ve bu satın alım için ABD’ye talep mektubu iletmişti. Japonya Savunma Bakanı Kihara Minoru 4 Ekim’de yaptığı bir konuşmada alım programının 1 yıl öne çekilerek 2025 yılında Tomahawk füzelerinin envantere girmeye başlayacağını açıklamıştı. Alınacak füzelerin AEGIS savaş yönetim sistemine sahip muhriplerde kullanılması planlanıyor, ancak kara konuşlu sistemler ve denizaltıların da değerlendirilen ateşleme platformları arasında olduğu belirtiliyor. Japonya’nın envanterinde halihazırda dört Kongō sınıfı, iki Atago sınıfı ve iki Maya sınıfı olmak üzere 8 adet AEGIS savaş yönetim sistemi mevcut olan muhrip bulunuyor. Ayrıca Japonya, AEGIS savaş yönetim sistemi bulunan ve 2027 ile 2028 yıllarında envantere girmesi hedeflenen iki yeni muhrip inşa etmeyi planlıyor.