Biden yönetimi tarafından Ortadoğu'daki ABD askeri varlığını azaltma girişimin ilk aşaması gerçekleşiyor. 

The Wall Street Journal gazetesinin haberine göre Pentagon, Yemen'deki Husi güçlerin balistik füze ve drone saldırılarına rağmen Suudi Arabistan ve Körfez bölgesindeki 3 Patriot hava savunma sistemini kaldırdı.

Patriot'ların kaldırılmasına ek olarak, ihtiyaç duyulması halinde bir uçak gemisi görev grubu ve ek sistemlerin de kaldırılması gündeme gelebilir. Haberin devamında THAAD anti-balistik füze savunma sisteminin de kaldırılması için öneri de bulunulduğu ancak Pentagon'un olumsuz cevap verdiği belirtildi. 

Suudi Arabistan ABD'den ek hava savunma sistemleri alabilir

İsmail Demir: ANKA-3’ün gövde içi mühimmat taşıması gündemde İsmail Demir: ANKA-3’ün gövde içi mühimmat taşıması gündemde

Pentagon'un görevlendirdiği uzman bir ekibin ise Suudi Arabistan'ın, Yemen ve Irak'taki İran destekli Şii milislerin saldırılarından korunabilmesi için ekipman ve eğitim desteği sağlayacağı ifade ediliyor. Bunun yanı sıra Suudi Arabistan'ın ABD'den ek hava savunma sistemleri alabileceği de aktarıldı. 

"Suudi Arabistan'ın yanındayız"

WSJ'ye konuşan üst düzey bir ABD'li yetkili, ''Suudiler bu tür işleri ortadan kaldırmada oldukça başarılılar. Husilerin bizim Suudi Arabistan'ın yanında olduğumuzu bilmeleri gerekiyor ve biz onların, meşru müdafaa haklarını desteklemeye devam edeceğiz.'' açıklamasında bulundu. 

Ocak ayında Biden yönetimi, Suudi Arabistan'a hassas güdümlü mühimmat satışını askıya almıştı.