Devletlerin, Kuzey Kutbu bölgesinde buzulların erimesinin getirdiği sonuçlara yönelik politikaları sürüyor. Bu bağlamda, halihazırda devam eden egemenlik mücadelesinde yerini güçlendirmek isteyen devletlerden biri olan ABD'nin, ordunun bölgede hareketini kolaylaştırması planlanan yeni soğuk iklim arazi aracının (CATV) prototipini bu yılın ilerleyen zamanlarında test edeceği aktarıldı.

The National Interest tarafından yapılan habere göre yeni araç, 1980'lerden beri hizmette olan ve eskimiş SUSV (Müfreze Destek Aracı) araçlarının yerini alacak.

CATV araçları için yapılan tekliflerin Oshkosh Defense, ST Engineering ve BAE Systems tarafından yapıldığı; üretilecek 2 adet prototipin, 2021 yılının yazına kadar ABD ordusuna teslim edilmesinin planlandığı bildirildi. Ardından araçların saha testlerinin yapılacağı da verilen bilgiler arasında yer aldı.

Haberde, yeni iki aracın ABD'nin Kuzey Kutbu'ndaki kritik kabiliyet boşluğunu dolduracağı ve bu gelişmelerin, Kuzey Kutbu'nda "bitmeyecek" rekabetin tırmandığının bir göstergesi olduğu belirtildi.

Askeri pazarlarda yapay zeka çalışmalarında büyük bütçe artışı beklentisi Askeri pazarlarda yapay zeka çalışmalarında büyük bütçe artışı beklentisi