ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından Wall Street Journal'da yer alan bir yazıda, Ukrayna'nın halihazırdaki hava savunma ihtiyacının Türkiye'deki Rus hava savunma sistemleri ile karşılanmasının iki taraflı bir kazanç olacağı savunuldu.

Wall Street Journal'daki yazıda "Ukrayna'nın uçaksavar silahlara ihtiyacı var. Türkiye'nin de ABD'den F-35'lerin satışını geri çekmek suretiyle Ankara'ya büyük tepki vermesine sebep olan 4 yıl önce satın aldığı Rus yapımı S-400 sisteminden kurtulmaya ihtiyacı var. 3'lü bir oyuna ne dersiniz? ABD, Ukrayna'nın Rus savaş uçaklarından korunması için Türkiye'nin S-400 göndermesine yardım eder, yerine yeni ve güvel bir Amerikan yedeği sunar ve F-35 sevkiyatı tekrar rayına oturur. Bu ayrıca Rusya'nın agresifliği karşısında Türkiye ve ABD'nin ilişkilerinin onarılmasına yardımcı olacaktır." ifadeleri kullanıldı.

Zelenskiy geçen günlerde yaptığı açıklamalarda hava savunma ihtiyaçları olduğundan bahsetmişti. ABD'nin Ukrayna'ya son sağladığı askeri pakette çok ksayıda tanksavar füze sistemine yer verildi. ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'nın hava savunma sistemi ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını söylemişti. 

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarındaki hava üstünlüğünün zayıflamaması halinde püskürtülmenin de pek mümkün olmadığı belirtildi. 

Bayraktar TB2 SİHA’lar Mali’de Bayraktar TB2 SİHA’lar Mali’de

Yazının sahibi Paul Kolbe, uzun süre CIA'de görev yaptı. Kolbe'nin yurt dışı görevleri arasında eski Sovyetler Birliği, Balkanlar, Güneydoğu Asya, Güney Afrika ve Orta Avrupa bulunuyor. Halihazırda Kolbe, Belfer Merkezi'nde İstihbarat Projesi Direktörü olarak görev yapıyor.