ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Kenneth F. McKenzie ilk olarak Mısır Genelkurmay Başkanı Mohamed Farid'i ziyaret ederek heyetler arası görüşmede bulundu.

ABD Deniz Piyadelerine yeni radar geliyor ABD Deniz Piyadelerine yeni radar geliyor

Egypt Independent'in haberine göre Mısır Genelkurmay Başkanı Mohamed Faridi, General Kenneth F. McKenzie ve beraberindeki heyet ile Bright Star 2021 Tatbikatı başta olmak üzere çeşitli iş birliği alanlarını görüştü. 

Mısır Genelkurmay Başkanı Mohamed Faridi tatbikatın bölgesel anlamındaki önemine vurgu yaparak, ''Tatbikata katılan ülkelerin arasındaki sıkı iş birliği, orduların koordinasyon yeteneğini arttıracak.'' ifadelerini kullandı.

General McKenzie ve Genelkurmay Başkanı Faridi basın toplantısının ardından Bright Star 2021 Tatbikatı'nın idare edildiği komuta ve kontrol merkezini ziyaret etti. McKenzie tatbikatın Ortadoğu'da gerçekleştirilen en önemli ve en geniş katılımlı tatbikatlardan biri olduğunu vurguladı.

21 ülkenin katılım sağladığı ve Mısır'da düzenli olarak yapılan dev tatbikat en son 2018 yılında gerçekleşmişti. Tatbikat boyunca başta terörle mücadele olmak üzere çeşitli senaryolara dair kapsamlı eğitimler düzenleniyor. Bring Star Tatbikatı ilk olarak 1979'da Mısır ile İsrail arasında imzalanan barış anlaşmasının ardından Ekim 1980'de yapılmış, ardından ise katılımcı sayısı artarak her iki yılda bir düzenli olarak tatbik edilme başlanmıştır.