ABD, 3 Ocak 2020'de Bağdat'ta bir ABD hava saldırısı sonucu öldürülen Kasım Süleymani'nin yaklaşan ölüm yıldönümünün yanı sıra son günlerde İran ile yükselen tansiyondan dolayı Irak'ta askeri varlığını artırıyor.

CNN News'in haberine göre Pentagon, Irak'ta bulunan İran destekli milislerin hareketlerinden endişe duyuyor. Bir Pentagon yetkilisi CNN News'e verdiği demeçte, Irak'taki İranlı milislerin ''potansiyel saldırı hazırlıkları'' yaptıklarına dair istihbarat elde ettiklerini ve bunun ''endişe verici'' olduğunu ifade etti.

Yetkili, istihbaratın hassasiyeti nedeniyle ayrıntı vermezken İran destekli milislerin ihtiyaç duyduğu roket, top gibi tüm silahlara sahip olduklarının altını çizdi.

Pentagon, Orta Doğu'ya bombardıman uçağı gönderdi

ABD olası İran saldırısına karşı bölgede caydırıcılığı artırmak amacıyla Orta Doğu'ya iki adet B-52 bombardıman uçağı gönderdi.

Perşembe günü Pentagon tarafından yapılan resmi açıklamada, ABD'de bulunan La Barksdale hava üssünden iki adet B-52 bombardıman uçağının Orta Doğu'ya gitmek üzere havalandığı ifade edildi.

Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde

ABD, Orta Doğu'daki caydırıcılığını artırmak için geçtiğimiz haftalarda uçak gemisi USS Nimitz'i Orta Doğu'ya geri gönderme ve Avrupa'dan ek bir savaş uçağı filosunu bölgeye kaydırma gibi kararlar almıştı.