İddia: Finlandiyalı şirketler Rusya'ya yardım ediyor İddia: Finlandiyalı şirketler Rusya'ya yardım ediyor

İnsansız hava araçları, savaş alanının kurallarını değiştirmeye devam ediyor!

“Küçük İnsansız Sistemlere Karşı Savunma” başlıklı bir raporda iki ABD ordu yetkilisinin bildirdiğine göre; ABD Temel Askeri Eğitim Merkezi (USACIMT), yeni birliklerin İHA’ları tanımlama ve etkisiz hale getirmeyi öğrenebilmeleri için yönetmeliklerini yeniliyor. Bu hamleyle birlikte ordu, her seviyeden askerin günümüz savaşlarının en önemli tehditlerinden biri olan İHA’lara karşı koyabilmesini hedefliyor. ABD Ordusu Danışmanı Demetrius Johnson, “İHA’ları tanımlamak, raporlamak ve hatta gerektiğinde müdahale etmek temel bir askeri gereklilik olacak.” dedi.

antidrone

İnsansız hava tehditlerindeki artışın çok fazla olmasına rağmen ABD Ordusunun hava savunmasında görevli asker sayısında çok ufak bir artış söz konusu. Raporun yazarlarından Tom Karako’ya göre ordunun hava savunma konusundaki kabiliyeti, talebi karşılamıyor. Askerlerin temel seviyedeki dronlara karşı koyma eğitimi başladıktan sonra portatif dronsavar sistemlerinin eğitimleri de yapılacak. Ayrıca bölüklerin her birinin de eğitimli hava savunma personelleri tarafından operatörlüğü yapılan hava savunma bataryaları olacağı belirtiliyor.

 NATO, üye ülkeler için dronesavar doktrini geliştiriyor  NATO, üye ülkeler için dronesavar doktrini geliştiriyor

Günümüzde aktif savaşın olduğu bölgelere baktığımızda İHA’ların etkisi yadsınamaz bir gerçek. Ukrayna-Rusya savaşını incelersek askeri amaçla üretilen İHA’ların yanı sıra sivil amaçla üretilen döner-kanat sistemlerin dahi kullanıldığını görüyoruz. Bu sistemlerin bazıları mühimmatı taşıyıp yukarıdan bırakarak kullanılırken bazıları kamikaze olarak kullanılıyor. Benzer şekilde Hamas’ın bu sistemleri İsrail'e karşı kullandığını da görüyoruz. En basit şekilde incelediğimizde 1000 doların altında bir maliyetle üretilen araçların milyon dolarlık tankları imha ettiğini görüyoruz. Bu durum dronsavar sistemlerin gerekliliğini gözler önüne seriyor. Türk Savunma Sanayii firmaları da uzun zamandır buna yönelik çözümler geliştiriyor ve silahlı kuvvetlerin kullanımına sunuyor.

kamikaze-1