ABD ordusu yetkilisi John Murray, çok sayıda drone'un koordine bir şekilde çalışmasıyla oluşan ve sürü halinde bulunan “swarm drone'ları” tarafından oluşturulabilecek tehditlere karşı uyarıda bulundu. Murray, Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi ile yaptığı görüşmede tehdidin altını çizdi.

MEMATT'a yeni görev MEMATT'a yeni görev

Unilad tarafından yapılan habere göre Murray, yapay zeka sistemlerine yapılan insan kontrolüne ait kuralların çok gevşek olduğunu belirtti. Bir drone sürüsüne karşı savunma yapılacağı esnada ilk kararı bir insanın vermesi gerekebilir ancak Murray sürecin hızına insanların uyum sağlayamama durumunun oluşabileceğini düşünüyor. Bu yüzden alınan karar bir hedefi etkisiz hale getirmek üzere alınan ölümcül bir karar değilse yapay zekaya karşı alınacak önlemlerde insan müdahalesinin mümkün olduğunca az olması gerektiğini yani yapay zekaya verilecek cevabın yapay zeka ile verilmesi gerektiğini düşünüyor.

Siviller için tehlikeli olabilir

Ancak yapay zekanın karar alırken başarısız olması gibi ihtimaller de bulunduğu ve insanların yapabildiği çıkarımları yapay zeka sistemlerinin yapamadığı için yapay zeka sistemleri sivilleri tehlikeye atabilir.