ABD ordusunda görevli bir özel kuvvetler askeri, terör örgütü DAEŞ'e yardım ve istihbarat sağladığı iddiasıyla tutuklandı.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada, ABD ordusunda görevli 20 yaşındaki Cole Bridges isimli özel kuvvetler askerinin terör örgütü DAEŞ'e, New York'ta bulunan 11 Eylül Anıtı'na saldırı planına yardım etme ve Orta Doğu'da bulunan ABD askerlerine yönelik saldırı planlarına istihbarat ve destek sağlamak iddialarıyla tutuklandığı açıklandı.

Kayıp F-35B savaş uçağı bulundu Kayıp F-35B savaş uçağı bulundu

Bakanlık yetkilileri, Bridges isimli askerin çevrimiçi bir foruma girip DAEŞ üyesi sandığı, ancak konuştuğu kişinin bir FBI ajanı olduğu ve kendisine DAEŞ'in 11 Eylül Anıtı saldırısına destek sağlayabileceğini ayrıca Orta Doğu'daki ABD askerlerine düzenlenecek saldırılara yardım edebileceğini söylediğini ifade etti.

Cole Bridges'in ekim ayından bu yana, DAEŞ üyesi sandığı FBI ajanıyla temas halinde olduğu aktarıldı.

Soruşturmada görevli ABD Başsavcısı Audrey Strauss yaptığı açıklamada, "Cole Bridges, DAEŞ'e silah arkadaşlarını pusuya düşürmek ve öldürmek için taktik askeri tavsiyeler vermeye çalışarak ABD'yi savunmak için verdiği yemine ihanet etti." ifadelerini kullandı.