ABD büyük bir gayrinizami harp tatbikatına hazırlanıyor.

ABD'nin Kuzey Karolina eyaletindeki Fort Bragg Üssü'nden yapılan açıklamada Özel Kuvvetler'e katılacak adaylarının Özel Kuvvetler Yeterlilik Kursu eğitimlerinin son testi olarak çok sayıda ilçeyi kapsayacak bir gayrinizami harp tatbikatına tabi tutulacağı ifade edildi.

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

'Robin Sage' isimli tatbikatın 22 Ocak ile 4 Şubat arasında yapılacağı kaydedilen açıklamada, tatbikata ABD Kara Kuvvetleri John F. Kennedy Özel Harp Okulu öğrencilerinin katılacağı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamanın devamında, gayrinizami harp tatbikatının Kuzey Karolina'nın 26, Güney Karolina'nın da 2 ilçesinde eş zamanlı gerçekleşeceğine yer verildi.

Gerçeğe yakın ve geniş bir alana yayılacak olan gayrinizami harp tatbikatında adayların; gerçek dünyanın zorluklarını göğüslemek için sorunları analiz etmeye ve çözmeye zorlanacağı ve silahlı çatışmanın olduğu bir siyasi istikrarsızlık senaryosuna yerleştirileceği aktarıldı.

Fort Bragg'daki birliklerden askerlerin de destek vereceği tatbikatta askerler; Pineland (tatbikat alanı) direniş hareketi olarak da adlandırılan muhalif güçler ve özgürlük savaşçısı gerillalar olarak gerçeğe yakın harekat icra edecekler.

Fort Bragg'taki birliklerinin kritik bir rol oynayacağı tatbikatta gerçekçiliğin artması için eyalet genelindeki sivil gönüllüler de rol alabilecek.