Raytheon, Pentagon ile 321 milyon dolarlık sözleşme imzaladı Raytheon, Pentagon ile 321 milyon dolarlık sözleşme imzaladı

Pasifik'te Çin'e karşı donanma üstünlüğü sağlamak isteyen ABD, bölgede bulunan amfibi gemilerine gemisavar füzeleri entegre edecek.

Overt Defense'te yer alan haberde, ABD Donanması'nın Pasifik bölgesinde Çin savaş gemilerine karşı hem üstünlük sağlamak hem de caydırıcılığı artırmak adına yeni arayışlar içerisinde olduğu ifade edildi. Buna çözüm olarak ise bölgede bulunan ABD amfibi gemilerinin, gemisavar füzelerle güçlendirileceği aktarıldı.

ABD Deniz Piyadeleri, Donanma Muharebe Direktörü Tümgeneral Tracy King konu ile ilgili verdiği demeçte; amfibi gemilerin kendilerini savunma ve düşman gemisini etkisiz hale getirme yeteneğine ihtiyacı olduğunu, dolayısıyla geminin ve en önemlisi çıkarma birliklerinin beka kabiliyetini artırmak için amfibi gemilerinin savunma yetenekleriyle donatılmasının şart olduğunu vurguladı.

ABD Donanması, son yıllarda Çin hükümetinin gemi endüstrisine verdiği önem sonrası, sayı olarak Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması üzerindeki üstünlüğünü kaybetti.