Romanya’dan önce sırasıyla Gürcistan ve Ukrayna’yı ziyaret eden ABD’li Savunma Bakanı’nın bu ziyaretlerinin amacı NATO İttifakı’na ABD’nin bağlılığı konusunda müttefiklere güvence vermek olarak belirtildi. 

Gürcistan’daki temaslarında Gürcistan Savunma Bakanlığı ile ortak hareket ederek savunma sektöründe kurumsal reform gerçekleştireceklerini belirten ABD’li Savunma Bakanı ‘Gürcistan Savunma Hazırlık Programı’nı geliştireceklerini ve Gürcistan savunma kuvvetlerini modernize edeceklerini ifade etti. Gürcistan Savunma ve Caydırıcılığı Geliştirme Girişimi hakkında bir Mutabakat Zaptı imzalayan ikili heyetin görüşmelerinin ardından Austin, Gürcistan personeline savunma kapasitesi geliştirme çabalarını desteklemek üzere eğitim sağlamak üzere Gürcistan'da konuşlandırılan ABD Özel Harekat Kuvvetleri ile de bir araya geldi.

TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı

Dün ise Ukrayna’yı ziyaret eden Austin, 18 Ekim’de Gürcistan’da verdiği mesajda olduğu gibi Rusya’nın Gürcistan ve Ukrayna topraklarında sebep olduğu askerî hareketliliği kınadı ve iki ülkeye de destek sözü verdi. 

Gürcistan'ın ardından ziyaret ettiği Ukrayna’da Cumhurbaşkanı Zelenisky ve Savunma Bakanı Andriy Taran ile bir araya gelen Austin ve heyeti Ukrayna’nın askerî yetenek ve kapasitelerini geliştirmek üzerine toplandılar.

Ukrayna’da toplantının ardından gerçekleştirilen basın toplantısında Rusya'nın istikrarsızlaştırıcı eylemlerini caydırmak için ABD’nin Karadeniz müttefikleri ve ortakları arasında daha derin bölgesel işbirliğini teşvik etmenin yollarını da görüştüklerini belirten ABD’li Savunma Bakanı:

“Bu çabalara destek olarak ABD, yalnızca Ukrayna'nın değil, Gürcistan, Romanya ve Bulgaristan'ın da denizcilik kapasitelerini geliştirmek için yardım sağlamaya devam edecektir.”

açıklamasında bulundu.

Bugün de Romanya’yı ziyaret eden Austin’in NATO Toplantısı öncesi gittiği üç ülkenin de Karadeniz’de olması dikkat çekti. Bükreş'te Romanya Savunma Bakanı Nicolae Ionel Ciucă tarafından karşılanan Austin, Afganistan’da ölen 27 Rumen askerini anarak basın toplantıya başladı. Bu konuda Romanya’ya minnettar olduklarını belirtirken Romanya’nın savunma konusunda büyük atılımlar yaptığını, enerjisini NATO’nun birlikte çalışabilirliğine odakladığını ve savunma kurumları ile askerî altyapısını oldukça güçlendirdiğini belirtti.