İsrail, Filistin'ten atılan roketleri durdurmak için kullandığı Demir Kubbe hava savunma füze sistemini ABD yardımı ile yenileyerek, güçlendirecek. 

The Jerusalem Post'un haberine göre İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Haziran ayı başlarında ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'dan, İsrail ordusunun envanterini güçlendirmek ve Demir Kubbe hava savunma füze sistemini yenilenmek için 1 milyar dolarlık yardım talebinde bulundu. Savunma Bakanı Austin, Senato Tahsisat Komitesi'ne yönelik yaptığı konuşmada, İsrail'in yardım talebinin 2022 bütçesi içerisinde yer alacağını ve 1 milyar doların teslim edileceğini, bu konuda Senato'nun gerekli adımların atması gerektiğini söyledi.

Malezya’da ANKA SİHA rüzgarı Malezya’da ANKA SİHA rüzgarı

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley'in de Senato oturumunda Biden yönetimini, Demir Kubbe'nin yenilenmesine yönelik maddi yardım talebini onaylaması için çağrıda bulunduğu belirtiliyor. 

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in saldırılarına karşılık Gazze'den atılan roketlerle ilgili, ''ABD, masum sivillere yönelik Gazze'den gelişigüzel atılan roket saldırılarına karşı İsrail yönetimine tam destek sağlayacak.'' ifadelerini kullanmıştı.