Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı, Microsoft ile imzalanan 10 milyar dolar tutarındaki Müşterek Savunma Altyapısı Girişimi (Joint Enterprise Defense Infrastructure, JEDI) bulut bilişim programı sözleşmesini iptal etti.

Janes sitesinde yer alan haberde iptal kararına ilişkin bilgilere yer verildi. Pentagon'un açıklamasında, "Bakanlık artan gereksinimler ve bulut iletişimine ek olarak sektördeki ilerlemeler nedeniyle JEDI bulut sözleşmesinin artık ihtiyaçlarını karşılamadığını belirledi.” ifadeleri yer aldı.

Amazon Web Services, Microsoft'un seçilmesinden kısa bir süre sonra JEDI anlaşmasına resmi bir itirazda bulunarak, yetkililerin Microsoft'u seçmesini sağlayan tüm faktörleri yeniden değerlendirmeye çağırmış, ancak bahsi geçen dönem içerisinde yapılan açıklamalarda Microsoft’un, “ABD hükümeti için en iyi değeri temsil etmeye devam ettiği” söylenerek şirketin Eylül 2020'deki galibiyeti yeniden doğrulanmıştı.

World Drone Cup’un galipleri belli oldu World Drone Cup’un galipleri belli oldu

Amazon, söz konusu ihalenin eski ABD Başkanı Donald Trump ile Jeff Bezos arasındaki anlaşmazlıktan dolayı Microsoft'a verildiğini iddia etmişti.