Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler

Suudi Arabistan’da görev yapmış ABD’li yazar ve diplomat J. Michael Springmann, ABD’nin, Suriye’deki doğal kaynakları İsrail başta olmak üzere Amerikan "hırsızlığına" fayda sağlayacak yerlere gönderdiğini söyledi.

"Amerika Birleşik Devletleri, Suriye halkından Suriye petrolünü çalmak ve muhtemelen başka bir yere göndermek için işgal ettiği Irak’tan işgal etmeye devam ettiği Suriye’ye daha fazla asker gönderiyor." diyen Springmann, ABD’nin yağmaladığı petrolden diğer bölge ülkeleri ve İsrail’in çıkar sağladığını ifade etti.

23 Ocak’ta İran Devlet Televizyonu Press TV’ye konuşan ABD’li eski diplomat Springmann, petrol yağmalamanın ABD’nin "tipik" bir davranışı olduğunu belirtirken "25 bin ABD askerinin koruması altında yemin eden Joe Biden yönetimi ile de tezat oluşturmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Suriye Devlet Haber Ajansı SANA, 21 Ocak tarihinde Suriye’nin Kuzeydoğusundaki El Shaddadi kasabasında bulunan ABD üssüne helikopterlerle 200 askerin getirildiğini bildirmişti.

El Shaddadi kasabası, ABD ve Koalisyon güçleri tarafından 40 kamyon silah ve lojistik ekipman getirilen Haseki kentinin 60 kilometre güneyinde yer alıyor. Haberde buraya konuşlandırılan askerlerin, yoğun ABD varlığının bulunduğu Deyrizor bölgesindeki Omar ve Koniko gaz sahasına konuşlandırılacağı ifade edildi.