Ermenistan, Rus silahlarına alternatif arıyor Ermenistan, Rus silahlarına alternatif arıyor

Çin ile ilişkileri gerginleşen Tayvan'ın, Çin'in olası işgaline karşı gizli bir eğitim yürüttüğü ortaya çıktı.

Açıklama ABD Savunma Bakanlığı’ndan geldi. İsmi verilmeyen bir Pentagon yetkilisi, ABD ordusunun Tayvan ordusuna en az bir yıldır gizlice eğitim verdiğini söyledi. Eğitimin Tayvan'ın Çin'e karşı savunmasını güçlendirmesi için yapıldığı aktarıldı.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, birlik yaklaşık 20 özel harekat ve konvansiyonel kuvvetlerden oluşuyor.

Wall Street Journal gazetesi tarafından daha önce duyurulan bu bilgileri doğrulayan yetkili, Tayvan askerlerine 1 yıldan fazla süredir eğitim veren özel birliklerin adaya tam olarak ne zaman geldiğini belirtmezken, en az bir yıldır orada olduklarını ifade etti.

Pentagon Sözcüsü John Supple, bu açıklamalara ilişkin “Belirli operasyonlar, konuşlandırmalar veya eğitim hakkında bir yorumum yok. Ancak Tayvan’a olan desteğimiz ve savunma ilişkimiz, Çin’in oluşturduğu mevcut tehdide karşı uyumlu olmayı sürdürüyor. Pekin’i, Çin ile Tayvan arasındaki anlaşmazlıkları barışçıl bir şekilde çözme taahhüdünü yerine getirmeye çağırıyoruz” dedi.

Çin, Tayvan'ı topraklarının bir parçası olarak görürken, ABD son yıllarda Tayvan’a silah satışlarını artırdı.

Çin’e ait savaş uçaklarının, geçtiğimiz günlerde Tayvan’ın Hava Savunma Tanımlama Sahası (ADIZ) ilan ettiği bölgeye girmesine ABD tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price yaptığı açıklamada, Çin’in Tayvan çevresindeki askeri faaliyetlerinin provokatif olduğunu vurgulayarak, bölgesel barış ve istikrarı tehdit ettiğine dikkat çekti.