Tayvan Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nden (NCSIST) emekli Tuğamiral Kung Chia-Cheng, ABD'nin Tayvan'ın yerli uzun menzilli füzeleri için bazı kilit bileşenleri elde etmesini engellediğini açıkladı.

Tuzla Sınıfı Karakol Gemisi Nijerya’ya ihraç edildi Tuzla Sınıfı Karakol Gemisi Nijerya’ya ihraç edildi

Hsiung Feng II (HF-2) ve Hsiung Feng III (HF-3) gemisavar füzelerinin geliştirildiği 2003-2007 yıllarında NCSIST'te şef olan Kung Chia-Cheng; ABD'nin talep edilen alt bileşenlerin tedariğini reddettiğinden füzeler için parça temin etmenin çok zor hale geldiğini söyledi.

The Defense Post'un haberine göre; Tayvan, HF-2 ve HF-3 füzelerini inşa etmek için ABD'den yüksek hassasiyetli stratejik sınıf jiroskop talep etmişti. ABD; gelen bu talebi de Tayvan'ın Tomahawk ve Harpoon füzelerini satın alması için onaylamadı.

Hsiung Feng II - Wikipedia

[Hsiung Feng II (HF-2)]

ABD, Tayvan'ın yüksek hassasiyetli stratejik sınıf jiroskop talebine olumlu yanıt verseydi Tayvan, HF-2 ve HF-3 füzelerini üretebilecekti.

Tayvan, NCSIST'nin daha sonra fiber-optik jiroskop tasarlayabilecek yerli bir şirketle anlaşmasıyla HF-2 ve HF-3 füzelerini geliştirmeyi başardı.

Hsiung Feng III - Wikipedia[Hsiung Feng III (HF-3)]

Kung Tayvan'ın ABD'den JP-10 jet yakıtı temin etme girişiminden de bahsetti. Tayvan'ın kendi füzelerini geliştirmesine yakın olduğunu öğrenmesinin ardından ABD'nin bu süreci engellediğini ifade eden Kung; ABD'nin Tayvan'ın bu talebini "NCSIST'nin Tayvan'ın kendi JP-10 jet yakıtını üretebileceğini açıklamasının ardından" kabul ettiğini söyledi.