Amerika Birleşik Devletleri Donanma Kuvvetleri ikmal kabiliyetlerine yeni kazanımlar ekliyor. Donanma Kuvvetleri, en modern ve gelişmiş tiltrotorlar arasında sayılan CMV-22 araçlarıyla bir deniz unsuruna lojistik destek sağlayabiliyor.

Naval News sitesinde yer alan haberde, Donanma Lojistiği Çok Amaçlı Filosu-30 (Fleet Logistics Multi-Mission Squadron, VRM-30) ve Uçak Gemisi Hava Grubu (Carrier Air Wing, CVW) birimlerince F-35C uçağına ait bir motorun USS Carl Vinson uçak gemisine ulaştırıldığı ve söz konusu teslimatın bu parça özelinde denizde yapılan ilk ikmal faaliyeti olduğu ifade edildi. 

Geçen aylarda VRM-30 ve CVW-2 birimleri, CMV-22 Osprey tiltrotor araçlarının bir uçak gemisine iniş, kalkış ve uçak gemisinden yakıt ikmali gerçekleştirme operasyonlarının başarıyla gerçekleştirilmesinde rol almışlardı.

ABD F-35’inde gizemli yüzey kaplaması görüntülendi ABD F-35’inde gizemli yüzey kaplaması görüntülendi

F-35 Lightning II uçağının üç farklı varyantı tarafından da kullanılan F135 motorunun uçak gemisine ikmali kıyıdaki bir konumdan CMV-22B araçlarınca taşınmasıyla gerçekleşti.

V-22 Osprey araçlarının donanma versiyonu olan CMV-22B, 1150 deniz mili (yaklaşık olarak 2000 km) menzilinde kargo ve yolcu taşıması yapabilmenin yanında dikey iniş-kalkış gerçekleştirebilme özelliğine sahip bir tiltrotor olarak öne çıkıyor.  

Naval News’in eklediği bilgiler arasında, Amerika Birleşik Devletleri Donanması'nın bütün VRM filolarında C-2A Greyhound uçaklarının yerine CMV-22B uçaklarından 48 tane edineceği yer alıyor.