ABD, Ukrayna'yı desteklemek adına silah tedariklerini sürdürüyor!

Hollandalı yayın De Telegraaf'ın haberine göre, ABD'nin Ürdün'den tedarik edip Ukrayna'ya göndermek üzere kundağı motorlu uçaksavar silahı Gepard için alım yapacağı söyleniyor. Washington'un 'uçaksavar silahlarına sahip zırhlı personel taşıyıcıları' satın almak üzere olduğunu ve anlaşmanın potansiyel olarak yaklaşık 110 milyon avroya mal olacağı öne sürülüyor. 

unnamed (2)-2

ABD'nin Ürdün'den satın aldığı Gepard’ların sayısı tam olarak belirtilmese de Rus kaynaklarından gelen tahminler 60 adet civarında olacağı yönünde kesişiyor.

İddia: Finlandiyalı şirketler Rusya'ya yardım ediyor İddia: Finlandiyalı şirketler Rusya'ya yardım ediyor

Kyiv İndependent de 60 rakamını veren kaynaklardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Ukraynalı haber kuruluşuna göre 2013 yılında 21 milyon euro karşılığında Ürdün'e satılan silah sistemi, sadece 10 yıl sonra ABD tarafından Ürdün'den 110 milyon avroya satın alındı. 

Hollanda Savunma Bakanlığı silahların Ukrayna'da kullanılmak üzere yeniden kullanılması hakkında yorum yapmasa da De Telegraaf'a konuşan bir yetkili, bunun o zamanlar makul bir fiyat olduğunu ve jeopolitik durumun artık değiştiğini, bunun da Gepard'ların değerini doğrudan etkilediğini söyledi. Hollandalı Emekli Tuğgeneral ve askeri profesör Han Bouwmeester, De Telegraaf'a yaptığı açıklamarda, Gepardların insansız hava araçlarına karşı, özellikle de Rusya'nın Ukrayna'ya sıklıkla saldırdığı Shaded tipi insansız hava araçlarına karşı oldukça etkili olduğunu belirtti. 

unnamed (1)-2

Ukrayna savaşından önce kullanıcı ülkeleri tarafından emekli edilen Gepardları bu kadar önemli kılan özelliği, IRIS-T veya Patriot gibi hava savunma sistemlerinden çok daha uygun maliyetli bir karşı dronesavar silahı olarak öne çıkmaya başlamasıdır. Ayrıca sınırlı etkili menzilleri nedeniyle politik açıdan daha az sorun çıkaracakları için ABD’nin Ukrayna’ya hibe etmek için tercih ettiği başlıca araçlardan biri haline gelmiştir. 

Almanya hükumeti Krauss-Maffei Wegmann'a Ukrayna'ya yaklaşık 50 Gepard gönderme yetkisini vermişti. 2022 yılı içinde Gepard için gerekli mühimmatların sağlanması konusunda Norveç ve İsviçre ile bir dizi çalışma yürütüldü. Almanya, Hollanda ve Katar’dan tedarik edilen Gepardların Ukrayna Ordusu envanterindeki sayısı 49’a kadar çıkarıldı. Ürdün Gepardlarının Mayıs 2024’e kadar teslim edilmesi bekleniyor.

Gepard

Flakpanzer Gepard olarak da bilinen Gepard 960'lı yıllarda Almanya tarafından geliştirilen kundağı motorlu uçaksavar silah sistemidir. Öncelikle savaş alanındaki zırhlı birimlere hava savunması sağlamak için tasarlanmıştır. 

gepard 3

Gepard SPAAG, dakikada 550 mermiye kadar ateş etme kapasitesine sahip çift 35 mm Oerlikon KDA otomatik top sistemi ile donatılmıştır ve 830 beygir güç üreten MTU MB 838 CaM 500 V8 turboşarjlı dizel motorla çalışmaktadır. Bu motor, araca saatte 65 kilometrelik hıza ve yaklaşık 550 kilometrelik menzile ulaşma imkânı tanır.