Pentagon, Ukrayna’ya gerçekleştirdiği yardımların kapasite ve yetkinliğini güçlendiriyor. Ukrayna’nın Rusya ile mücadelesinde Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin sağladığı ekipmanlar arasında “endüstriyel boyutta" 3D yazıcılar yer alıyor.

ABD Savunma Bakanlığı yetkililerince geçen cuma günü yapılan açıklamada söz konusu teslim edilen 3D yazıcı ekipmanının Ukrayna’nın sahadaki muharip kuvvetlerine ihtiyaç duydukları yedek parça temini konusunda yardımcı olacağı ifade edildi. Ukrayna’lı personellerin ekipmanın nasıl kullanılacağına yönelik eğitimleri tamamladıktan sonra hız kesmeden üretim faaliyetlerine başladıkları da aktarılan bilgiler arasında yer aldı. Ticari bir kamyon büyüklüğünde olan ekipmanın lojistik rolü itibariyle savaşın akıbetinde kritik bir role sahip olması muhtemel gözüküyor.

Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme

3d yazıcı 2

Aynı zamanda yetkililer, teknolojinin geçen 10 yıl öncesine kıyasla çok ciddi yol katettiğini ve artık “katmanlı üretim” ile 3 boyutlu baskının sağlam bir zemine kavuşmaya başladığını belirtiyorlar. Uçak motorları ve araçlar için kullanılan teknoloji artık silah sistemlerindeki parçaların üretiminde de kullanılabiliyor.

Teknolojinin yalnızca üretimi hızlandırmakla kalmayıp aynı zamanda başka şekilde üretilemeyecek çeşitli ürünlerin ortaya çıkmasına da olanak tanıması öne çıkan noktaları arasında yer alıyor. Örneğin Ukrayna ordusu M777 obüsleri için 3 boyutlu baskı parçaları ve ateşleme iğneleri geliştirerek muharebe ekipmanlarının işlerliğini devam ettirmeyi hedefliyor.