Dünyanın önde gelen sivil ve askeri hava aracı üreticisi Boeing ve ABD Uzay Kuvvetleri, Gelişmiş Stratejik SATCOM (ESS) programı için 298 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Sözleşme kapsamında, Gelişmiş Stratejik SATCOM (ESS) programı adına uydu yük prototipi oluşturmak ve güvenli bir iletişim mimarisi geliştirmek hedefleniyor.

ABD Uzay Kuvvetleri yeni ESS programıyla, AEHF gibi yüksek öncelikli askeri operasyonlar ve ulusal komuta yetkilileri için, güvenli ve sıkışmaya dayanıklı iletişim sağlamayı hedefliyor. ESS programının, ABD Uzay Kuvvetleri'nin Gelişmiş Aşırı Yüksek Frekanslı (AEHF) sistemiyle birlikte çalışması ve daha sonra yerini alması planlandı. Bu aynı zamanda ESS'nin, Lockheed Martin tarafından yapılan mevcut AEHF uyduların yerini alması anlamına geliyor.

Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor

Şirketler yarışacak

SpaceNews'in haberine göre Boeing, Northrop Gruman ve Lockheed Martin; ESS programı için rakip tasarımlar geliştirecek. Şirketler 2025 yılına kadar tamamlanacak prototipler inşa ediyor. Boeing, uzun süredir askeri iletişim uyduları tedarik eden, köklü bir şirket olarak kabul ediliyor. Bu programların, ABD ordusu için hayatta kalabilen, güvenli ve dayanıklı taktik düzeyde iletişimler geliştirdiği ifade ediliyor.