Balistik füze denemelerine aralıksız devam eden Kuzey Kore, bölgede gerginliği tırmandırıyor.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre Kuzey Kore'nin Salı günü Japonya üzerinden balistik füze denemesi yapması; ABD, Güney Kore ve Japonya'yı harekete geçirdi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder yaptığı basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ryder yaptığı açıklamada Kuzey Kore'nin, Japonya hava sahasını aşan uzun menzilli balistik füze denemesini kınadıklarını ve ABD'nin bu denemeye yanıt olarak Japonya ve Güney Kore ile bölgede eş zamanlı olarak askeri tatbikat yaptığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Azerbaycan ziyareti Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Azerbaycan ziyareti

Kuzey Kore'nin fırlattığı balistik füzenin Japonya üzerinden uçtuğunu kaydeden Ryder, Kuzey Kore'yi daha faza istikrarsızlaştırıcı ve yasadışı faaliyetlerden kaçınmaya davet etti.

Tuğgeneral Ryder, açıklamasında şunları paylaştı:

"Bu angajmanlar, caydırıcılık ve dinamik saldırı yeteneklerimizi sergilerken, uluslarımızın birlikte çalışabilirliğini göstermek için yapıldı. Bunlara ek olarak gün içinde (Savunma) Bakan Austin, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti programlarının oluşturduğu tehditleri tartışmak ve sonuçlarını ele almak üzere Japonya ve Kore Cumhuriyeti'ndeki meslektaşlarıyla görüştü. Bakanlar, dünkü füze denemesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının açık bir ihlali olduğu ve bölgesel barış ve güvenliği tehdit ettiği konusunda anlaştılar."

Ryder bölgede yapılan tatbikatların bir gövde gösterisi olup olmadığına ilişkin soruya şu şekilde yanıt verdi:

"Bu tatbikatlar birlikte çalışabilirlik ve ortak harekat bakımından önemli ve ABD'nin, Japonya ve Güney Kore'nin yanında olduğu ve her türlü tehdide karşı birlikte hareket ettiği konusunda Kuzey Kore'ye de mesajdır."

Ryder, ayrıca Japonya üzerinden uçtuğu sırada herhangi bir hava savunma sisteminin Kuzey Kore füzesine angaje olmadığına da dikkat çekti.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de Güney Koreli ve Japon mevkidaşına ABD'nin iki ülke ile ortaklığına bağlı olduğu mesajını verdi.