ABD, Kanada ve NATO’ya ait hava araçları, Kuzey Kutbu bölgesinin güvenliğine dair bir tatbikat olan “Amalgam Dart” esnasında birlikte eğitim gördü. Alınan ortak eğitimin odağında hava araçlarının hızlı bir şekilde pozisyon alması ve kuzey hava sahasının korunması bulunuyordu.

Air Force Magazine tarafından yapılan habere göre, yapılan eğitime toplamda 27 hava aracı ve 500 personel eğitimde yer aldı. Eğitim Kanada, Grönland ve ABD’nin kuzeyinde yer alan hava üslerinde gerçekleştirildi. Eğitimin birden fazla bölgede gerçekleştirilmesinin altında yatan neden ise Kutup bölgesine ait güvenliğin daha farklı bölgelerden ele alınmasını sağlamak.

TÜBİTAK SAGE ile EXCALİBUR ARMY’den iş birliği TÜBİTAK SAGE ile EXCALİBUR ARMY’den iş birliği

Kutup bölgesinin güvenliğine ve stabilitesine karşı oluşan tehditlerin eskiye kıyasla daha geniş olduğuna dair ifadeler Kanadalı bir hava kuvvetleri yetkilisinin konuşmalarının arasında yer aldı.

NORAD (Kuzey Amerika Havacılık ve Uzay Savunma Komutanlığı) eğitim esnasında üstüne durulan senaryoların ne olduğuna dair bilgi vermekten kaçındı ancak senaryoların odağında yeni tehditlerin ve yeni kabiliyetlerin yer aldığını belirtti.