ABD, Stinger MANPADS hava savunma füze sistemlerini değiştirme kararı aldı.

Defense News sitesinde yer alan habere göre ABD ordusu, yeni bir karadan havaya savunma sistemi için sektöre çağrıda bulundu. 

ABD ordusu, Stinger sisteminin eskidiğini düşünse bile üst düzey savunma yetkililerinin üretimin artırılması konusunda görüşmeler yaptıkları aktarıldı.

Rusya'nın saldırılarına karşı savunma yapması için Ukrayna'ya çok sayıda Stinger Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi tedariki sağlandı.  Haberde, bu kararın Rus saldırısının ardından Ukrayna'ya Stinger füzesi yardımının yağılmasının ardından alındığına dikkat çekildi.

Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı

Stinger alçak irtifadaki düşman uçak ve helikopterlerine karşı kullanılan, bir kişi tarafından taşınabilen, omuzdan ateşlenen, hedeften yayılan kızılötesi ve morötesi ışınlarla yönelen, pasif güdümlü ateşle-unut tipi hava savunma füze sistemidir.

Tek personel tarafından MANPADS (Omuzdan atılarak) kullanılması, yüksek isabet ve tahrip özelliği gibi sebeplerle kara birliklerinin hava savunmasında önemli bir yere sahiptir. Kaideye monte batarya sistemleri oluşturulabilir. Ayrıca helikopter ve her çeşit kara aracına monte edilebilir.