21 binden fazla ABD Ulusal Muhafız askeri, Pazartesi günü Washington'da önemli görevler üstlendi, askeri ve kolluk kuvvetleri Joe Biden'ın yemin töreni sırasında oluşacak herhangi bir tehdite karşı önlemler aldı. Ancak bu görevlilerin ABD'nin başkentinde başlayan isyanın başından beri şehrin gerginliğine katkıda bulunduğu ve FBI ile ABD Savunma Bakanlığı tarafından, haklarında inceleme başlatıldığı belirtildi.

The Washington Post'ta yer alan habere göre başkentteki 6 Ocak isyanını takip eden yoğun tören gizliliği çabasının bir parçası olarak yetkililer, aşırılık yanlısı eyaletlere ve D.C. Ulusal Muhafız birliğinden askerlere boyun eğdirmek için bir süreç başlattı.

Kuzey Kore’den balistik füze denemesi Kuzey Kore’den balistik füze denemesi

Müfettişler kolluk kuvvetleri ve askeri olarak bağlara sahip kişileri belirledikçe, potansiyel iç tehditlerle ilgili endişeler arttı. Örneğin Kongre Binası'na baskın düzenleyenlerin arasında en az iki asker olduğu belirtildi.

Asker olduğu öğrenilen katılımcılar tespit edildi

Pazartesi günü, New Jersey'den bir yedek ordu mensubu asker, isyana katıldığı belirlenen son asker kökenli kişi oldu. ABD Savunma Bakanı vekili Christopher C. Miller, FBI ve Savunma Bakanlığı'nın, Çarşamba günü sayısının 25 bine çıkması beklenen Washington'daki Ulusal Muhafız personeli için özel güvenlik incelemesi başlatacağını açıkladı.

Muhafızların incelenmesi sonucunda elde edilen veriler; gaziler ve hizmet veren askerler arasında büyüyen aşırılık, beyaz milliyetçiliği ve hükümet karşıtı grupların desteklenmesi de dahil olmak üzere Pentagon'un endişelerini vurgular nitelikteydi. Yetkililer, sorunun çözülmesinin zor olduğunu ve bunun ABD toplumundaki daha büyük eğilimleri yansıttığını öne sürdü.