ABD; NATO üyesi Türkiye'nin F-16 savaş uçaklarına Yunanistan'ın S-300 hava savunma savunma sistemleri ile radar kilidi atmasına karşı sessizliğini koruyor.

Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, kendisine yöneltilen "Yunan S-300’leri NATO görevi icra eden Türk F-16'larına kilit attı, bu sizce kabul edilebilir bir davranış mı?" şeklindeki bir soruya "Bu konuda söyleyebileceğim bir şey yok" diyerek konuya sessiz kalmayı tercih etti.

Ryder, "ABD de NATO görevi kapsamında birçok yabancı ülkenin hava sahasında uçuyor. ABD’ye böyle bir görev sırasında bu tür bir şey yapılırsa bu sizin için kabul edilebilir bir durum olur mu?" şeklindeki ikinci soruyu da "ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin geçmişte hem Türk hem de Yunan mevkidaşıyla konuştu ve Ege’deki tansiyonları yapıcı bir diyalogla düşürme çabalarının devam etmesi gerektiği çağrısında bulundu." ifadeleriyle geçiştirmeyi tercih etti. 

Türkiye'ye Rusya'dan S-400 almasına karşılık F-35'leri vermeyen ABD'nin; Girit'te konuşlu S-300'lerini NATO üyesi Türkiye'nin F-16 savaş uçaklarına karşı aktif hale getiren Yunanistan'a ses çıkarmaması Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepkisine sebep olmuştu. Erdoğan açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:

“Bu adımımız peşinatını ödediğimiz F-35 uçaklarının verilmemesinden her alanda savunma sanayii ürünlerine ve hatta daha ötesine geçen ambargolara maruz bırakılmaya varan fiili eylemlerle karşılanmıştı. Şimdi aynı Amerika’nın Yunanistan’ın bir NATO hava gücüne karşı S-300 sistemlerini harekete geçirilmesine nasıl cevap vereceğini merakla bekliyoruz. Üstelik Amerika, bize vermediği F-35’leri Yunanistan’a ikram ederek Rus hava savunma sistemlerinin güya gözü gibi sakındığı bu uçaklarla aynı çuvala girmesinin yolunu kendi eliyle açmıştır. Biz tedarikçi ülkeye sözümüz gereği F-35’lerle S-400’leri asla aynı sistemde kullanmayacaktık, kullanmazdık. Ama hiçbir hukuki, ahlaki, insani sınır tanımayan Yunanistan’ın bu pervasızlığı yapacağından kimsenin şüphesi olmasın.”