Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki gücüne yenik düşen Yunanistan'ın çareyi Batılı devletlerde araması sonrası ABD, Yunanistan'ı Avrupa'da bulunan bir askerî karargaha dönüştürüyor.

Yunanistan'ın Kathimerini sitesinde yer alan haberde Washington'ın; Yunanistan'daki askerî varlığını hem kalıcı hem de dönüşümlü olarak artırmaya karar verdiği, konuyla ilgili olarak müttefiklerini ve ortaklarını bilgilendirdiği aktarıldı.

Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi

ABD'nin bir Ege ülkesinde var olan askerî varlığını artırma kararı Yunan medyası tarafından memnuniyetle karşılanırken Kathimerini gazetesi, ABD'nin ülkedeki askerî varlığının artırılması için "Bir NATO ülkesinin doğal konuşlanması" ifadesini kullandı.

Yunanistan'daki ABD üs sayılarının artırılmasının, 2019'da iki ülke arasında imzalanan Karşılıklı Savunma İş Birliği Anlaşması kapsamında yapıldığı belirtildi.

ABD, Yunanistan'da en az 4 askerî üs kuruyor

ABD'nin Yunanistan'daki askerî varlığını artırma kararı sonrası ülkede, ABD askerlerinin mevcut bulunduğu noktalara en az dört adet üs daha kurulacak.

ABD askeri, halihazırda Girit'teki Suda Üssü ile Dedeağaç limanını kullanırken, Larissa ve Stefanovikio'daki hava üssü de ABD uçaklarına hizmet veriyor.

Bu gelişmelerin yanı sıra ABD'nin, ülkenin batısında bulunan Andravida hava üssü ve İskiri Adası'nı da kullanmasının gündemde olduğu bildirildi.