Amerika Birleşik Devletleri casusluk faaliyetleriyle çalkalanırken, Demokrat Eric Swalwell ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

ABD televizyon kanalı Fox Nation'da yayınlanan ve Çin casusluğuna odaklanan "The China Showdown" adlı programda, Demokrat ve Temsilciler Meclisi üyesi Eric Swalwell'in, ismi daha önce casusluk iddiaları ile anılan Christine Fang ile yakınlaştığı söylentileri yeni iddiaların doğmasına sebep oldu.

TV programında konuşmacı olarak yer alan Çin asıllı analist Gordon Chang, Swalwell'in Christine Fang ile olan ilişkisiyle ilgili yorum yapmamasının Çin'in ABD'li Demokrat milletvekili üzerinde hâlâ bir kozu olabileceğini gösterdiğini söyledi. 

Ayrıca analist Chang, Çin'in ABD'deki casusluk faaliyetleriyle ilgili ortada ciddi kanıtlar olmasına rağmen Swalwell'in Kongre'de konuşurken sadece Rusya'yı hedef göstermesinin bu iddiaları doğrular nitelikte olduğunu vurguladı.

Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme

Programa konuk olarak katılan eski CIA istasyon şefi Dan Hoffman konu ile ilgili yaptığı konuşmada, Fang'ın özellikle Swalwell gibi gelecek vaat eden politikacıları ABD'nin en yüksek mevkilerine sızmak amacıyla hedef aldığının altını çizdi.

Daha önce ismi casusluk iddialarıyla gündem olmuştu

ABD medyasında Fang Fang olarak da isimlendirilen Çin vatandaşı Christine Fang'in ismi daha önce de casusluk söylentileriyle gündemi meşgul etti. 

Aralık ayında Fang ile ilgili Axios gazetesinde, ABD'deki siyasetçilerle ilişki kurarak aralarına sızdığı ve Çin istihbaratına bilgiler aktardığı iddia edildi. Haberde, Fang'in Çin İstihbarat Teşkilatı yönetiminde siyasi bir operasyonun parçası olarak Kaliforniyalı siyasetçilerle yakınlaşarak romantik ve cinsel ilişkiler yaşadığı ortaya çıktığı ifade edildi.