Geçtiğimiz Nisan ayında konsey, siber güvenlik açısından sektörü daha iyi anlamak için ABD'deki su ve atık su tesislerinde çalışan 606 kişiyle anket yaptı.

2022'de Türkiye'de 138 bin 445 siber saldırı engellendi 2022'de Türkiye'de 138 bin 445 siber saldırı engellendi

Security Week'te yer alan habere göre 17 Haziran'da ABD kamuoyuna açıklanan raporada, ankete katılanların 356'sı geçtiğimiz yıl IT’ye yönelik herhangi bir güvenlik tehditi yaşamadıklarını söyledi. Üç katılımcı, son 12 ayda 5 veya daha fazla olay yaşadıklarını ve 83 katılımcı ise 1 ile 4 güvenlik olayı bildirdiklerini söyledi. Operasyonel teknoloji (OT) sistemlerini içeren siber olaylar hakkında sorulan sorularla ilgili 410 katılımcı hiçbir bildirimde bulunmadı. Katılımcıların 25'i 1 ile 4 olay yaşadıklarını ve bir kuruluş 5 veya daha fazla olaya maruz kaldığını kabul etti.

Raporun yayınlandığı aynı gün NBC News'te yer alan bir haberde, bir hackerın 15 Ocak'ta San Francisco Körfez Bölgesi'nin bazı kısımlarına hizmet veren isimsiz bir su arıtma tesisini zehirlemeye çalıştığı ortaya çıkarıldı. NBC, bilgiyi Kuzey Kaliforniya Bölgesel İstihbarat Merkezi tarafından Şubat ayında oluşturulan özel bir rapordan elde etti. Bu rapora göre hacker/lar, su tesisindeki sistemlere erişmek için eski bir çalışanın TeamViewer hesabını kullandı ve içme suyunu arıtmak için kullanılan programları silmeye başladı.

Şubat ayında, kolluk kuvvetleri, bilgisayar korsanlarının Florida'daki küçük bir şehir olan Oldsmar'daki su tesisindeki sistemlere uzaktan erişim sağladıklarını ve bir kimyasal maddenin seviyelerini yükseltmeye çalışarak halkı zehirlenme riskine soktuklarını ortaya çıkardı. Ardından Mart ayında ABD Adalet Bakanlığı bir kamu su sisteminin temizlik prosedürlerine uzaktan erişerek kurcalamakla suçlanan eski bir Kansas eyaleti memuruna yönelik suçlamaları açıkladı.

Su Sektörü Koordinasyon Konseyi tarafından geçen hafta yayınlanan 22 sayfalık rapordaki açıklamada: “Tüm sektörler gibi, su ve atık su sistemleri de doğrudan veya dolaylı olarak siber saldırganların hedefidir. ABD’de yaklaşık 52.000 topluluk su sistemi ve yaklaşık 16.000 atık su sistemi var” denildi.

Raporun tamamı için: https://www.waterisac.org/system/files/articles/FINAL_2021_WaterSectorCoordinatingCouncil_Cybersecurity_State_of_the_Industry-17-JUN-2021.pdf