Kongre baskınından sonra Trump’a tepkiler devam ediyor.

ABD’lilerin katıldığı Reuters ve Ipsos’un yaptığı bir ankette, Kongre baskınından sonra halkın yüzde 70’inin Trump’ın bir an önce görevi bırakmasını istediği sonucuna ulaşıldı. Ayrıca ankete katılanların yüzde 70’inin Trump’ın mitingde sarfettiği kışkırtıcı sözleri onaylamadığı da ortaya çıktı.

Trump’ın 2. azil soruşturması

Trump’ın halkı şiddete sevketmesi sebebiyle tepkiler devam ederken Demokratlar Trump için 2. azil sürecini başlatmaya hazırlanıyor.

Kongre kaynaklarına dayandırılan haberlere göre haftaya Pazartesi Trump’ı azletmek için harekete geçilecek. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Cuma günkü yaptığı toplantıda, "Trump'ın Mike Pence tarafından görevden alınmasını tercih ettiğini", fakat bu gerçekleşmediği takdirde Trump’a azil sürecini başlatacaklarını açıkladı.

Çoğunluğu elinde bulunduran Demokratların azil soruşturmasını hızlı bir şekilde açabilecekleri ve Meclis Genel Kurulu’na sunabilecekleri aktarıldı. 20 Ocak’ta görevi biten Trump’ın azlinin Temsilciler Meclisi’nden geçse bile Senato’ya gelmesi ya da onaylanması beklenmiyor.

Senatoda 50 sandalyeye sahip Cumhuriyetçilerin Trump’ın azledilmesi için en az 3’te 2’sinin evet demesi gerektiği bildirildi. Azil konusunun da Cumhuriyetçi senatörlerin gündeminde olmadığı ABD basınına yansıyanlar arasında.

Daha öncede azil soruşturması açılmıştı

Temsilciler Meclisi’nde azil oylaması sonucu Trump suçlanırsa "hakkında iki kez azil suçlaması yapılan" tek başkan olarak kayıtlara geçecek.

Daha önce Ukrayna lideri ile yaptığı telefon görüşmesinde siyasi çıkarı uğruna ülkenin güvenliğini tehlikeye atan ifadelerde bulunan Trump için Demokratlar tarafından 2019 yılı Aralık ayında azil soruşturması başlatılmıştı. Fakat oylama sonucu Trump aklanmıştı.

Kongre baskını sonrası Joe Biden’ın başkanlığı tescillendi

ABD Kongresi, 6 Ocak günü Başkanlık Seçimi Seçiciler Kurulu Oylamasını onaylamak üzere ortak oturumla toplandığı sırada Trump miting düzenliyordu. Mitinge katılan binlerce kişi Trump’ın da kışkırtmasıyla Kongre binasına yürümüş ve arbede çıkarmışlardı.

Kongre binasına Ulusal Muhafızlar sevk edilmiş ve Pentagon bütün Washington Ulusal Muhafızlarını harekete geçireceğini duyurmuştu.

TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı

Kongredeki olaylar kontrol altına alındıktan sonra ortak oturum kaldığı yerden devam etmiş ve Joe Biden’ın seçimi kazandığı tescillenmişti.