ABD Deniz Piyade Kolordusu elektromanyetik muharebe sistemleri için büyük yatırımlar yapmayı planlıyor. ABD Deniz Piyade Kolordusu tarafından yapılan açıklamaya göre, 2030 yılı için yapılması planlanan tasarım geliştirmelerinin bir parçası olarak önümüzdeki beş sene içerisinde 1 milyar dolar değerinde yatırımın yapılması planlanıyor.

C4ISR NET tarafından yapılan habere göre, ABD Deniz Piyade Kolordusu’nun yapacağı yatırımlar ile geliştirilecek gelecek sistemlerin belirlenen dört kategoriye uyum sağlaması isteniyor.

Öncelikle gelecek nesil sistemlerin sadece bir platform için değil hava ve kara gibi çeşitli ortamlardaki farklı platformlara uygun bir şekilde tasarlanmış olmasını istiyor.

AKINCI TİHA 8 ülkeye ihraç edildi AKINCI TİHA 8 ülkeye ihraç edildi

ABD Deniz Piyade Kolordusu’nun gelecek nesil sistemler için istediği ikinci özellik ise çeşitli boyutlarda kullanılabilirlik ve dağıtılabilirlik. Böylece geliştirilecek sistemler, araçlara sabitlenmiş ya da askerlerin ellerinde taşıyabileceği formları alabilecek.

Hassas sistemlerin aksine geliştirilecek yeni sistemlerin sahip olacağı kabiliyetlerin talep edildiği vakitte kullanılabilir halde olması isteniyor. Böylece düşman sahalarda yürütülecek muharebeler esnasında geliştirilecek sistemler kullanılabilir olabilir.

Gelecek nesil sistemlerden beklenen sonuncu özellik ise sistemlerin birbirleri ile iletişim halinde bulunabilmesi ve birbirlerini destekleyebilmesi.