ABD, iki müttefikine Puma İHA sağlamak için AeroVironment ile sözleşmeye imza attı.

The Defense Post sitesinde yer alan habere göre sözleşme 20 milyon dolar değerinde. ABD'nin müşterisi olan ülkelerin, hangi ülkeler olduğuna ilişkin bir açıklama yapılmadı. 

Sözleşme, Puma 3 EA küçük İnsansız Hava Araçlarının tedarikinin yanı sıra ABD ve müttefik kuvvetler arasında ortak çalışabilirliği kapsıyor. 

Oldukça hafif bir İHA sistemi olan Puma 3 EA, 1.4 metre irtifaya sahip. Kategorisindeki diğer muadilleri gibi gözetleme, keşif ve istihbarat için kullanılıyor. 

ABD'nin hava yastıklı amfibi gemisi onay aldı ABD'nin hava yastıklı amfibi gemisi onay aldı

Şirket kısa bir süre önce bu İHA için geliştirilen yeni navigasyon sistemini tanıtmıştı. Verilen detaylara göre sistem, İHA'nın uçuşu sırasında konumunu net bir şekilde bilebilmeyi sağlıyor ve aynı zamanda verilerin daha sağlıklı bir şekilde toplanabilmesine yardımcı oluyor. 

Küçük ve hafif olan İHA'nın mevcut iklim koşullarına uygun bir tasarıma sahip olmasına özen gösterildiği biliniyor. Aerodinamik kenarları ve yuvarlak kenarlara sahip olması Puma İHA'yı, fırlatma esnasında daha verimli kılıyor ve sıcak veya rüzyarlı hava koşullarına daha uyumlu olabilmesini sağlıyor.