AUKUS iş birliği ile ilişkilerini ilerleten ABD ile Avustralya, savunma alanında yeni bir dayanışmaya gidiyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamada, Avustralya'nın M1 Abrams ana muharebe tankları ve MQ-4C Triton İHA filosuna teknik destek sağlanması amacıyla ABD merkezli General Dynamics ve Northrop Grumman şirketleri ile sözleşme imzaladı.

Roketsan, stratejik iş ortaklarıyla geleceğe emin adımlarla ilerliyor Roketsan, stratejik iş ortaklarıyla geleceğe emin adımlarla ilerliyor

Pentagon, Avustralya ordusunun M1 Abrams tanklarına teknik destek için General Dynamics Land Systems ile 13,74 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. İlgili çalışmaların ABD Michigan'da bulunan tesislerde yapılacağı belirtilirken, 30 Eylül 2022 tahmini bitiş tarihi olarak belirlendi.

Avustralya, 2007'de eski Leopard tanklarını şu an ordunun tek tank filosu olan M1A1 Abrams tankları ile değiştirdi. 

ABD Savunma Bakanlığı ayrıca, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan MQ-4C Triton İHA'lara test, muayene destek ekipmanı ve mühendislik alanlarında teknik destek sağlanması için üretici firma Northrop Grumman ile 15,83 milyon dolarlık ayrı bir sözleşmeye imza attı. Çalışmaların Eylül 2024'te tamamlanması planlanıyor.