ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’ndan yapılan açıklamaya göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne olası silah satışını onayladı.

ABD, Güney Kore'nin İKA'sını test edecek ABD, Güney Kore'nin İKA'sını test edecek

Değeri 3 milyar dolardan fazla olan anlaşmaya göre Suudi Arabistan, Raytheon Technologies yapımı 300 adet MIM-104E Patriot füzesi alacak. Satışa kontrol istasyonları, yangın kontrol ve diğer ekipmanları da dahil edilecek.

MIM-104 Patriot - Wikipedia 

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’na göre satışı onaylanan silahlar, Suudi topraklarına balistik füzeler ve insansız hava sistemleri ile saldıran Yemenli Husi isyancıların saldırılarına karşı savunma amaçlı kullanılacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri’ne 96 adet Lockheed Martin yapımı Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunma Sistemi füzesinin yanı sıra ekip ilgili ekipmanın 2,2 milyar dolarlık potansiyel satışını da onayladı.

THAAD - Vikipedi

ABD Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ajansı yapılan anlaşma için “BAE bölgedeki mevcut ve gelecekteki balistik füze tehditlerini yok etme yeteneğini geliştirecek ve ABD güçlerine olan bağımlılığı azaltacaktır." açıklamaısnda bulundu.