Bir ülke daha 5'inci nesil F-35 savaş uçağının kullanıcısı olmaya hazırlanıyor.

ABD Dışişleri BakanlığıÇekya'ya 24 adet F-35A savaş uçağı, AIM-120C-8 AMRAAM Hava Hava Füzesi, bombalar ve lojistik hizmetleri içeren 5.6 milyar dolarlık askeri paketin satışına onay verildiğini açıkladı.

Onaylanan askeri paket kapsamında ayrıca, GBU-53/B Small Diameter Bombs – Increment II (SDB-II) StormBreaker Hava-Yer Mühimmatı ve 50 adet AIM-9X Block II/II+ Tactical Sidewinder Hava Hava Füzesi başta olmak üzere birçok ilave mühimmat ile sensör de satış kapsamında Çekya’ya teslim edilecek. 5 milyar 620 milyon dolar değerindeki satışın ana yüklenicisi ise Lockheed Martin şirketi olacak.

Yapılan açıklamada, "Önerilen bu satış, Avrupa’da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için bir güç olan Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Müttefikinin güvenliğini artırmaya yardımcı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin dış politika ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir." ifadelerine yer verildi.

Prag hükümeti 2022 yılında yaptığı açıklamada,  İsveç merkezli savunma şirketi Saab'tan kiralanan Gripen savaş uçaklarının yerine 24 adet F-35A savaş uçağı satın almak istediklerini açıklamıştı.

İsrail, askeri ürün ve siber sistem satışında rekor seviyede İsrail, askeri ürün ve siber sistem satışında rekor seviyede

Yaklaşık 20 ülkenin tercih ettiği F-35 savaş uçağından, şu ana kadar çeşitli konfigürasyonlarda 890 adetten fazla teslim edildi. 634 bin uçuş saatini geride bırakan F-35 uçağından, Avrupa’daki altı ülkede yaklaşık 120 adet bulunuyor. Avrupa ülkelerinin çok büyük bir çoğunluğu, F-35’in konvansiyonel iniş/kalkış modeli olan F-35A’yı tedarik ediyor.