ABD, envanterindeki mevcut silah sistemlerinin mühimmat sayısını artırıyor.

Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), AT4 tanksavar silah sistemi ve Carl-Gustaf M4 silah sistemi mühimmatı için mevcut çerçeve anlaşmasını genişletti.

Pentagon ayrıca, İsveçli savunma firması ile 2024-2026 teslimatlar dahil olmak üzere 104,9 milyon dolarlık yeni bir siparişi de imza attı.

Çerçeve anlaşması kapsamındaki yeni sipariş, AT4CS RS sistemlerini ve ABD'de HE 441E olarak adlandırılan Carl-Gustaf silah sisteminin en son yüksek patlayıcı mühimmatı HE 448'i içeriyor.

Taraflar arasında 2019 yılında imzalanan çerçeve anlaşması, ABD'nin Saab tarafından geliştirilen yakın muharebe çözümleri için ek 422 milyon dolara kadar sipariş vermesine olanak sağlayacak.

Saab tarafından geliştirilen AT4, hafif, tek kullanımlık, zırhlı araçları veya güçlendirilmiş konumları imha etmek için tasarlanmış tanksavar silah sistemi olarak müşterilerine sunuluyor. Azami 500 metre menzile sahip olan AT4,  tek bir personel tarafından kullanılabiliyor.

Carl-Gustaf M4 silah sistemi, birçok mühimmat ile kullanılabilen, hafif ve çok amaçlı silah sistemi olarak biliniyor. Hür türlü muharebe durumuna hazır, taktiksel esneklik sağlayarak daha hızlı angajman, daha yüksek isabet olasılığı sağlayan Carl-Gustaf M4, kara kuvvetleri tarafından bir tanksavar silah sistemi olarak ve diğer hedefleri etkisiz hale getirmek için kullanılıyor.