Savunmada yerli sanayiiyi güçlendirecek güç birliği Savunmada yerli sanayiiyi güçlendirecek güç birliği

Hırvatistan, hava savunma gücünü artırmaya devam ediyor.

Kasım ayında Fransa’dan 12 adet Rafale savaş uçağı satın alan Hırvatistan, 2 Şubat'ta ABD'den iki adet Black Hawk helikopteri daha alarak filosunu genişletti. 

2 adet UH-60M Black Hawk helikopter, Boeing C-17A kargo uçağıyla başkent Zagreb’in Franjo Tuđman Havalimanı’na getirildi.

Yaklaşık 55 milyon dolar karşılığında 2 adet UH-60M Black Hawk helikopterini satın alan Hırvatistan, ABD hükümetinin de 2 adet hibe etmesiyle toplam 4 adet UH-60M helikopterini envanterine katacak.

Satın alınan iki helikopter ile birlikte ekipman, yedek parça, silah, eğitim ve destek için “Yabancı Askeri Satış” tahmini değerinin 115 milyon dolar olduğu açıklandı.

“Hırvatistan, Black Hawk ile savunma yeteneklerini artıracak"

Hırvatistan'ın ABD Büyükelçiliği'nden yapılan resmi açıklamada; “Ülkeye Black Hawk’ın gelişi, Hırvatistan’ın artan savunma yeteneklerine ve NATO’yu desteklemek için askeri hazırlıklara katkıda bulunacak. Black Hawk, özel operasyonlardan taktik birlik nakliyesine ve havadan tıbbi tahliyeye kadar çeşitli olası görevlerde yetenekler sağlayacak.” sözlerine yer verildi.

ABD Maslahatgüzarı Mark Fleming ise teslimata ilişkin “Hırvatistan kararlı ve yetenekli bir NATO müttefiki olarak itibar kazandı ve Black Hawk’ların devreye girmesi Hırvat Silahlı Kuvvetleri’nin kapasitelerini daha da artıracak. Ülkelerimizin bölgesel güvenliği sağlamaya yardımcı olmak ve NATO’nun gücünü daha geniş anlamda desteklemek üzere ihtiyaç duyduğu araçları oluşturmak için her gün birlikte çalışıyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.