Ekim ayından bu yana Ukrayna'da elektrik santralleri de dahil olmak üzere çeşitli sivil altyapıyı hedef almak için kullanılan İran'ın kamikaze İHA'larının soğuk havaların başlamasıyla bir tehdit haline gelmesi ABD'yi harekete geçirdi.

ABD, Rusya'ya Ukrayna'ya karşı kullanmak üzere İHA'lar gönderen İran'a caydırıcılığı artırmak için yeni yaptırımları devreye soktu.

ABD Hazine Bakanlığı 6 Ocak'ta yaptığı açıklamada, İranlı İHA üreticisi Quds Aviation Industries'in yöneticileri ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan 6 kişiyi hedef alan yeni yaptırımlar uyguladığını söyledi.

Daha önce yaptırıma maruz kalan Quds Aviation Industries, ABD'nin yaptırımlardan kaçmak için Aralık 2019'da adını Light Airplanes Design and Manufacturing Industries olarak değiştirdiğini açıklamıştı.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı açıklamada Rusya'nın en büyük askerî destekçisi haline gelen İran'ın Rusya'ya desteğini kesmesi çağrısında bulundu ve ABD'nin İran'ın İHA transferlerini engellemek, geciktirmek ve bu faaliyette bulunan yetkili isimlere mali yaptırımda bulunmak için harekete geçeceklerini kaydetti.

Rusya, Zaporijya'da ilk kez İran yapımı kamikaze kullandı

Nijerya, Airbus C-295 askeri kargo uçağı tedarikine yakın Nijerya, Airbus C-295 askeri kargo uçağı tedarikine yakın

ABD; daha önce Kasım ayında İranlı Shahed Havacılık Endüstrileri Araştırma Merkezi'ne de Rusya'ya gönderilen İHA'ların üretiminde rol aldığı gerekçesiyle yaptırımda bulunmuştu.

İran Dışişleri Bakanı ise söz konusu İHA'ların Rusya'ya Ukrayna savaşından çok daha önceki bir tarihte transfer edildiğini söyledi.

İran'ın BM Büyükelçisi Amir Saeid Iravani de Aralık ayında BM Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada, İran yapımı İHA'ların Rusya'ya Ukrayna'da kullanması için teslim edilmediğini söylemişti. İravani, aksi yöndeki haberlerin, dikkatleri Batılı devletlerin çatışmayı uzatmak amacıyla Ukrayna'ya silah transfer etmesinden başka yöne çekmek için yürütülen bir "yanlış bilgilendirme kampanyasının" parçası olduğunu söyledi.

ABD ise Aralık ayında yaptığı açıklamada İran'ın yaz aylarında Rusya'ya yüzlerce saldırı uçağı sattığını açıklamıştı.