ABD'nin hava savunma sistemlerine olan yatırımı devam ediyor!

Biden yönetiminin yaklaşık 106 milyar dolarlık acil durum ek finansman bütçe paketi, ABD Ordusunun kendi ihtiyaçları için alternatif bir lazer savunma sistemi olarak değerlendirebileceği İsrail'in geliştirdiği silah sistemi, Demir Işına (Iron Beam) 1,2 milyar dolarlık bir yatırımı içeriyor.

ABD Ordusu satın alma şefi Doug Bush geçen hafta verdiği demeçte, Demir Işın teknolojisinin "ilgi çekici" olduğunu söylerken "Eğer İsrailliler başarılı olursa, bu kesinlikle ABD ordusunun faydalanmayı düşünebileceği bir şey olabilir." ifadelerinde bulundu.

Iron beam

Doug Bush, son İsrail ziyaretinde, Demir Kubbe hava savunma sistemi için geliştirilen yönlendirilmiş enerji teknolojisinin ilk prototipini inceledi ve ABD'nin bu projeye yatırım yapmasından dolayı memnuniyetini ifade etti.

Ayrıca ABD Kongresinde, Ukrayna ve İsrail’in savunma bütçelerine destek paketi için tartışmalar sürerken, Ukrayna’ya verilmesi düşünülen destek yalnızca İsrail’e ayrılabilir gözüküyor. Toplam 14 milyar doları kapsayan bütçenin bir kısmı, geliştirilme aşamasında olan Demir Işına ek bütçe olarak aktarılabilir.

Mısır’ın son MEKO A200EN sınıfı fırkateyni denize indirildi Mısır’ın son MEKO A200EN sınıfı fırkateyni denize indirildi

“Farklı sistemlerden yararlanabiliriz”

Ayrıca ABD, İsrail’den bağımsız olarak savunma sistemlerinde ışın silahı geliştirmeye yönelik çalışmalarına devam ediyor. Işın savunma sistemi kapsamında projeyi yürüten üretici firma Leidos Dynetics, yaşadığı tedarik aksaklıklar dolayısıyla projenin geciktiğini belirtiyor.

Geliştirilen farklı sistemlerin değerlendirilebileceğini belirten Bush, “İsrail’in sistemi teknolojik olarak biraz farklı bir yaklaşım. Yani aslında güzel bir tamamlayıcı çünkü biz bir yolda ilerliyoruz, onlar ise biraz farklı bir yolda. Eğer onlarınki iyi çalışırsa, bu alandaki ihtiyaçlarımız için yararlanmayı düşünebileceğimiz bir şey olabilir, yani bu finansmanın gerçekten bir faydası var, burada birden fazla yolu keşfedebilir ve görebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Demir Işının son durumu

Dönemin İsrail Başbakanı Naftali Bennett, 2022'nin başlarında İsrail’in çok sayıda savunma aracına yatırım yaptığını ve daha az maliyetli olan ışın savunma teknolojisinin 2023 yılında faaliyete geçeceğini söylemişti. Sonrasında İsrail hükümeti, 2022'nin sonlarında sistemi muhtemelen iki yıl içinde devreye alabileceğini açıkladı.

Iron beam 2

Sistem henüz çalışır durumda olmasa da İsrail, Nisan 2022'de, Negev Çölü'nde yapılan son testlerde havan toplarının, roketlerin ve tanksavar füzelerinin başarıyla imha edildiğini duyurmuştu. Sistem son olarak, Şubat 2023'te Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki IDEX savunma fuarında görücüye çıktı.