Yurt içi ve sınır ötesinde yapılan operasyonlarla ağır darbe alan terör örgütü PKK, olası kara harekatına karşı yeni planlar peşinde.

Yenişafak'ın haberine göre; olası harekatın önüne geçmek için Türkiye'de eylemler yapmak isteyen PKK'lı teröristlerin Türkiye'ye girme çalışmaları alınan geniş önlemlerle engellenince; teröristler alternatif yolları gözüne kestirdi.

Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler

Terör örgütü PKK, Türkiye’ye bu sefer nehirler üzerinden sızmaya çalışıyor. Türkiye içindeki Akdeniz ve Amanoslar açılım gruplarını yeniden oluşturmak için harekete geçen PKK, Suriye’deki teröristlerini Türkiye’ye sızdırmak için Fırat nehrini kullanmaya başladı.

PKK’nın ABD desteğiyle Akdeniz ve Amanoslar açılım grubu için eğittiği teröristleri Suriye’nin Lazkiye kentinden Hatay’ın Samandağ ilçesine geçişini planladığı tespit edildi.

Eğitimde SEABOB kullanıldı

PKK’lı teröristlere tüp ve dalgıç kıyafetiyle, Fırat Nehri üzerinden Türkiye’ye sızmaları için Münbiç’in Karakozak bölgesinde 15 günlük dalgıçlık eğitimi verildi. Eğitimde kullanılan malzemelerinin içinde Avrupa ülkelerinden temin edilen su altında hızla ilerlemeyi sağlayan elektrikli cihaz olan SEABOB kullanılması dikkat çekti.

Avrupa ülkelerinden getirtilen jetskilerle de eğitilen PKK’lı teröristlerden 2 kişilik bir grubun, yakın zamanda SEABOB kullanarak Suriye’nin Lazkiye şehrindeki Kesap bölgesinden Hatay Yayladağı bölgesine geçmeye çalıştığı; ancak başarısız olduğu tespit edildi. Öte yandan ABD’li helikopter pilotlarının Deyrizor’da helikopter kullanım eğitimi verdiği PKK’lı 80 teröristin staja gönderildiği ortaya çıktı. Eğitim alan teröristlerin pratik kazanmaları için Suriye’nin Rumeylan ve Irak’ın Süleymaniye bölgelerine gönderildiği de belirlendi.