KF-51 Panther tankının üretim yeri Macaristan KF-51 Panther tankının üretim yeri Macaristan

Son zamanlarda en çok savunma ürünü alımı yapan ülkelerin başında gelen Polonya, bu alımlara bir yenisini daha ekliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Polonya'nın 12 milyar dolar değerinde 96 adet AH-64E Apache taarruz helikopteri devasa tedarik talebine onay verdi.

Polonya, talep ettiği 96 adet Apache helikopterini envanterine katmasıyla dünyanın en büyük AH-64E Apache filosuna sahip olan ülkelerden birisi olacak. Söz konusu satış kapsamında ana yüklenici Boeing olacak.

AH-64D_Apache_Longbow

Onaylanan satış, 96 adet Apache helikopterlerinin yanı sıra 210 adet T700-GE 701D turboşaft motorunu, 37 adet Longbow Atış Kontrol Radarını, 1844 adet AGM-114R2 Hellfire füzesini, 460 adet AGM-179A füzesini, 508 adet Stinger 92K Block I Hava-Hava Füzesini, 7650 adet APKWS-II füzesini ve ek birçok unsuru kapsıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamada, "Önerilen bu satış, Avrupa'da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için bir güç olan Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Müttefikinin güvenliğini artırarak ABD'nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir. Önerilen satış, düşmanları caydırabilecek ve NATO operasyonlarına katılabilecek güvenilir bir güç sağlayarak Polonya'nın mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı koyma yeteneğini artıracak." ifadeleri kullandı.

RNLAF_AH-64_Apache_at_the_Oirschotse_Heide_Low_Flying_Area_(36570605232)

Onaylanan satış kapsamında konuşan Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, "ABD Dışişleri Bakanlığı, Polonya'ya 96 adet AH-64E Apache saldırı helikopterinin satışını onayladı. ABD Savunma Bakanı L. Austin ile yaptığım anlaşmalar uyarınca, prosedürler tamamlanıp satın alınan helikopterler Polonya'ya teslim edilene kadar ABD Ordusu bize kendi kaynaklarından Apache helikopterleri sağlayacaktır." dedi.

96 adet Apache helikopteri ile 6 adet filo oluşturacak olan Polonya, helikopterleri ilk olarak yakın hava desteği sağlaması amacıyla ABD'den tedarik edilen Abrams tanklarının bulunduğu 18'inci Mekanize Tümeni'ne konuşlandırılacak.