Hipersonik füzeler konusunda Çin ve Rusya'nın gölgesinde kalan ABD, hipersonik füze çalışmaları konusunda kolları sıvadı.

ABD Uzay Kuvvetleri'nin Uzay Operasyonları Başkan Yardımcısı David Thompson, Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu'nda yaptığı konuşmada hipersonik füze yarışında yeni bazı çalışmalar yapıldığını açıkladı. Thompson ABD'nin, ses hızının beş katı hızında hareket eden ve savunmadan kaçmak için manevra yapabilen gelişmiş hipersonik füzeler inşa etmek için yeni bir silahlanma yarışına yetişmeye çalıştığını söyledi.

Hipersonik füze programları konusunda Çin veya Rusya kadar ileri olmadıklarını söyleyen Thompson, hipersonik bir füzenin bu oyunu tamamen değiştireceğini dile getirdi.

Hipersonik teknolojide bürokrasi engeli

Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu'nda ABD'nin bu teknolojide neden geride kaldığı sorusuna cevap veren Thompson "Kişisel görüşüme göre, sadece uzayda değil, diğer alanlarda da savunma satın alma girişimimize kurduğumuz bürokrasinin bizi yavaşlattığını söyleyeceğim." cevabını verdi.

TÜRKSAT 6A Türkiye'nin uzaydaki gücünü artıracak TÜRKSAT 6A Türkiye'nin uzaydaki gücünü artıracak

Thomson konuşmasının devamında ABD'nin son bir kaç on yıldır hipersonik füzeler konusunda hızla harekete geçmeye ihtiyaç duymamasından dolayı bu konudaki çalışmaların gerçekleşmediğini dile getirdi.

ABD'nin füzeleri geliştirmek ve sahaya sürmek için aşırı riskten kaçınan bir duruş benimsediğini söyleyen Thompson, bunun sebebini bu çalışmaların çok pahalı olmasına ve ulusal hazinenin çok büyük bir kısmının kullanılması gerektiğine bağladı.

Thompson son olarak bu sistemleri elde etmek, sahaya sürmek ve işletmek için farklı bir yaklaşım tarzının oluşturulması gerektiğini ve bu sürecin hızlanması için daha çok başarısızlık riskini kabul etmeye hazır olunması gerektiğine dikkat çekti.