ABD, Tayvan Donanmasına olan desteğini artırmaya devam ediyor!

Tayvan’ın ilk yerli üretim denizaltıHai Kun’un denize indirilme töreni 28 Eylül 2023 tarihinde liman kenti Kaohsiung’da gerçekleştirilmişti. Tayvan yönetiminin adanın korunması açısından kritik bir gelişme olarak gördüğü yerli üretim denizaltı Hai Kun, özünde birkaç farklılığa sahip olan ve tersine mühendislikle geliştirilmiş Hai Lung (Zwaardvis) sınıfı denizaltıdır. Ancak denizaltı, ABD tarafından sağlanan modern sistemlerin eklenmesiyle güncel hale getirilmiş ve bugün Tayvan için kritik bir unsur olmasıyla dikkat çekiyor.

Aslında bugün bile Zwaardvis temel modeli geçerliliğini koruyor. Nispeten uzun devriyelere uygun, ciddi silah yüküne, geniş mürettebat konaklama alanına ve üç dizel jeneratör için alana sahip olmaları ile karakterize edilebilen Zwaardvis sınıfı denizaltılar sahip oldukları son özellik ile bataryalarını daha hızlı şarj edebilme imkanını barındırıyor. 

Boeing, yeni “Kıyamet Günü Uçağı” ihalesinden çekildi Boeing, yeni “Kıyamet Günü Uçağı” ihalesinden çekildi

Taiwan_Hai Kun_denizaltı

Denizaltının direkleri L3 Harris tarafından tedarik ediliyor ve elektro-optik 'periskoplar' içermesi bekleniyor. ABD Donanması'nın Virginia sınıfı gemilerindekilere benzeyen bu direkler tamamen gövdenin dışında olması sebebiyle herhangi bir çarpışma durumunda oluşabilecek riskleri ortadan kaldırma gibi birçok avantaj sunuyor.

18’inin 2020'de Tayvan'a satışı onaylanan denizaltılar silahlanma olarak, ABD tarafından sağlanan MK-48 Mod6 İleri Teknoloji ağır torpidolarıyla silahlandırılacak. Böylece Tayvan donanması, denizaltıları hem gemisavar hem de denizaltı harp yetenekleri sergileyebilecek şekilde silahlandırmış olacak.

Torpidoların, ABD Donanması'nın meşhur Harpoon gemisavar füzesinin denizaltından fırlatılan versiyonuyla tamamlanması bekleniyor. UGM-84 Sub-Harpoon halihazırda Tayvan'da Hai Lunch-sınıfında hizmet veriyor. Silahların Lockheed Martin tarafından sağlanan bir muharebe yönetim sistemine entegre edilmesiyle daha etkili şekilde kullanılabilmesi hedefleniyor.

Tayvan yerli üretim denizaltısı tanıtıldı!

Tayvan’ın yerli denizaltı programı, birçok ülkenin uzmanlığından ve teknolojisinden yararlanması sebebiyle diplomatik olarak izole edilmiş Tayvan açısından önemli bir atılım olarak değerlendirilmişti.

Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, “Tayvan'ın denizaltı stratejisini sorgulayan herkes için, Tayvan'ın denizaltı edinmesinin en güçlü savunucusu olduğumu belirtmek isterim. Zira denizaltı stratejisi olası bir savaşın gerçekleşmesini caydırmak için gereklidir" şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.