Vekalet savaşı olarak da değerlendirilen Ukrayna-Rusya savaşında ABD, Ukrayna'yı Rusya'ya karşı korumak amacıyla çeşitli desteklerini sürdürüyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Rusya'ya karşı kendisini savunması için Ukraynalı birliklere yeni bir askerî destek sağlandığını duyurdu.

Kirby yaptığı açıklamada, "Bugün, Amerika Birleşik Devletleri'nin Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ile Almanya'daki ABD askerî tesislerinde kilit sistemler konusunda eğitime başladığını duyurabilirim." ifadelerine yer verdi.

John Kirby (admiral) - Wikipedia

Kirby açıklamasında, söz konusu eğitimin ABD, Avrupa ve Afrika Komutanlığı ile Almanya tarafından koordineli yapılacağını ve savaştan hemen önce Ukrayna’dan çekilen 160 kişilik Florida Ulusal Muhafız Birliği tarafından icra edileceğini kaydetti.

John Kirby, verilecek eğitimin "Ukrayna'nın Rusya'nın Ukrayna'nın doğusunda (Donbas) başlattığı saldırısına karşı koyma yeteneğini güçlendirecek yeni sistemler" üzerine olacağını vurguladı.

Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler

Donbass'ta kriz büyüyor! Ukraynalı asker öldürüldü - Son Dakika Haberler

Pentagon Sözcüsü Kirby'ye Rusya'nın nükleer silahları hakkında soru soruldu. Kirby, ABD'nin Rusya'nın nükleer hazırlıklarını sürekli izlediğini, yetkililerin ABD caydırıcılığının doğru konumlandırıldığına inandıklarını, her türlü tehdidi ciddiye aldıklaırnı ve hazırlıklı olduklarını söyledi. 

Putin meydan okudu: Karşılığımız sert olacak! - Son Dakika Güncel Haberler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i halen rasyonel bir aktör olarak görüp görmediklerine ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi:

"Vladimir Putin'in psikolojisine girmeyeceğim. Ukrayna'da yaptıklarına, kuvvetlerinin Ukrayna'da yaptıklarına bakmak ve herhangi bir ahlaki bireyin bunu haklı çıkarabileceğini düşünmek zor. Bazı resimlere bakıp onun iyi düşündüğünü hayal etmek zor. Ciddi, olgun lider bunu yapamaz. Bu yüzden onun psikolojisiyle ilgili konuşamam ama sanırım hepimiz onun ahlaksızlığıyla ilgili konuşabiliriz."